"Не се говори защо всъщност има нужда от частни уроци, въобще има ли нужда от частни уроци и дали това не е огромен симптом на една не много здрава образователна система. Аз разбирам всеки един родител, който в навечерието на 5-6 клас започва да се тревожи и тази тревога става все по-голяма и по-голяма до момента, в който дойде някъде шести и началото на седми клас, и под натиска в повечето случаи на цялата среда избира формата на частни уроци", сподели Алексиева.
Тя добави, че освен, че сумата е голяма, това е изключително натоварване за децата, като за частните уроци има нужда от преосмисляне на образователната система. По думите й частните уроци и стресът около тях са симптом на големите градове.
"Силно вярвам, че всяко дете, което бъде подкрепено има своя шанс да се справи. Но това не означава, че всички накрая трябва да теглим чертата и да сме отличници по математика и български. Всеки един от нас има своите умения. Пети и седми клас превръщат децата в това, че от една страна им казваме, че искаме те да са всестранно развити, изключително мотивирани и учещи по всички предмети, а в същото време ние, възрастните започваме лека полека да ги тласкаме към математиката и българския", отбеляза психологът.
Относно прекомерните родителски амбиции и дали те не провалят децата, Алексиева посочи, че няма еднозначен отговор:
"Не мисля, че е добре или пък да вкарваме вина като казваме, че този родител е много амбициозен, пък оня въобще не се грижи за детето си, както и този учител става, пък онзи не става. За нас в работата ни е доказано, че ако едно дете върви по една линия на развитието си и родителят му е наистина прекалено амбициозен, наистина прекалено много не му дава въздух, тук идва ролята и мястото на учителя".
Тя каза, че много често в седми клас децата много често хем са объркани, хем имат идеи какво им се учи и подчерта, че много важно е последователното учене за да няма пропуски.
"Всеки родител може да отвори сайта на всяко едно училище, или пък да отиде на жива среща. Да поразпита, да види, дори да си направи труда да прегледа учебния план от 8-и до 12-и клас и да види какво ще учат. Да прецени, дали на това дете чак толкова елитното училище покрива неговите стандарти, или и съседното, което е по-спокойно също отговаря", отбеляза Алексиева. Тя посъветва родителите освен със своите деца да разговарят и с учителите.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..