Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществото от гледната точка на архитектурата

Снимка: Радио София

На 22 май 2023 г. в "Гьоте институт" ще се състои отворена лекция посветена на градския активизъм и архитектура, озаглавена "Срещу стената". Събитието е организирано от "Гьоте институт" и Фондация "Ново архитектурно наследство". Как през архитектурата можем да разкажем обществото ни днес? Защо е важно да се борим за качеството на градската среда и през културното наследство? Подробности по темата разказаха арх. Анета Василева и арх. Зекие Емин.

"Във Фондация "Ново архитектурно наследство" сме се събрали експерти или съмишленици, които изучаваме, популяризираме и се опитваме да градим стратегии за развитие на архитектурата и потенциалното културно наследство от ново и най-ново време. Тоест, това, което е построено след Втората световна война до наши дни. Особеното е, че точно този период е произвел огромна част от застроената среда около нас. Голяма част от него е противоречив, друга част от него е ежедневно използван", сподели арх. Анета Василева. Тя добави, че това ще е и фокусът на лекцията.

По думите й последните години са великото време на градския активизъм:

"В Белград например имаше огромно гражданско движение от 2015 до 2018 г. срещу презастрояването на брега на река Сава в центъра на града".

Тя посочи, че градският активизъм през последните години е една от тенденциите, за които не трябва да си затваряме очите и да продължим да говорим.

 Арх. Зекие Емин сподели, че примери на активизъм по време на кризисни ситуации се наблюдават в много държави.

"Вярно е, че в мирни времена или във времена, в които обществото живее все по-добре започваме да обръщаме все по-малко внимание не само на културните ценности, а и на всякакви проблеми, които се случват. Именно затова повдигаме тази тема и правим паралели, които са много интересни между различни държави, защото искаме да покажем, че нещата, които се случват тук, се случват и на други места и можем много лесно да се свържем като общество и с другите общества в търсенето ни на по-добри условия за живот, по-добра среда. Затова имаме такива инициативи, защото смятаме, че винаги трябва да говорим за тези проблеми, защото ние населяваме градовете, в които живеем и винаги трябва да се целим към по-добра градска среда и към опазване на историческото ни наследство", отбеляза тя.

Арх. Анета Василева посочи, че най-сигурният начин да се съхрани една ценност е, като се изгради обществено съзнание за нея и когато се знае, че наследството и миналото не пречат на бъдещето. Поканата за лекцията е към всички граждани.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийската премиера на книгата е насрочена за 19 май

Петър Чухов: Поезията може да се представя на сцена!

Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..

публикувано на 18.04.25 в 18:41
Карта на температурните отклонения от нормата в света за март 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S

Експерт: Реалността чука на вратата, затоплянето не бива да се игнорира!

Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.  Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..

публикувано на 18.04.25 в 17:16
Корицата е с илюстрация от българската статия

Български учени правят крачка в разгадаването защо клетките се делят неправилно

Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..

публикувано на 18.04.25 в 15:34
Протестиращи пред посолството на Салвадор във Вашингтон с искане Килмар Абрего Гарсия да бъде върнат обратно в САЩ

Напрежение между изпълнителната и съдебната власт в САЩ заради затворник в Ел Салвадор по погрешка

Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..

публикувано на 18.04.25 в 15:15

Ново хапче е също толкова ефективно срещу затлъстяването колкото и Ozempic

Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..

публикувано на 18.04.25 в 14:25

Белгийски танцов спектакъл пред софийска публика

Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист.  Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..

публикувано на 18.04.25 в 14:16

В "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена

В УМБАЛСМ "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена. Това е факт след усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена , съобщават от лечебното заведение. Проф. Палена е посетил университетската спешна болница в рамките на няколко дни.  По време..

публикувано на 18.04.25 в 13:25