Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Началото на „Софийски музикални седмици” е на 23 май

За пръв път е сформиран фестивален оркестър

Снимка: sofiaweeks.com

54. Международен фестивал „Софийски музикални седмици” ще бъде открит в навечерието на 24 май с тържествен концерт в Зала „България”. На 23 май от 19,00 ч Моцартова програма ще изпълнят оркестърът „Камерата Орфика НБУ“ и Софийската филхармония с диригент Вилиана Вълчева и солисти Марио Хосен – цигулка, Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Людмил Ангелов – пиано.

В следващите 6 седмици ще има над 100 прояви на камерни и големи сцени с участници от 17 страни. Ще се отбележат редица премиери, опери, дебюти на млади изпълнители, хорово изкуство и участия на световни имена, разказа пред БНР-Радио София проф. Момчил Георгиев, артистичен директор на фестивала.

Сред годишнините, които ще бъдат отбелязани, са: 190 г. Йоханес Брамс, 150 г. Сергей Рахманинов и Фьодор Шаляпин, 125 г. Джордж Гершуин, 100 г. Добрин Петков, Петър Ступел, 90 г. Васил Арнаудов, Димитър Христов, Съюз на българските композитори, Симфоничен оркестър - Сливен и Академичен хор „Ангел Манолов“, 75 г. Владимир Панчев, 70 г. Плевeнска филхaрмония, 50 г. Симфониета Враца и много други.

В оркестровата програма тази година ще участват: Плевенската, Варненската, Русенската филхармония, Камерният ансамбъл „Софийски солисти“, Оркестър „Генезис“, Симфоничният оркестър – Сливен, симфониетите от Враца и Шумен и съорганизаторът Софийска филхармония.

Инструментът на фокус са перкусиите, а страната - Австрия.


▲ Проф. Момчил Георгиев

По традиция ще има представяне на нови компактдискове и книги, посветени на музиката, световни премиери на произведения написани специално за фестивала.  Ще се проведат майсторски класове и семинари на именити български музиканти.

Ще прозвучат световни премиери на творби от: Ангел Заберски-син, Асен Аврамов, Атанас Атанасов, Албена Врачанска, Цветан Добрев, Васил Казанджиев, Велислав Заимов, Венцислав Мицов, Ивелин Димитров и редица други композитори. На фестивала ще има оперни премиери на Софийска опера и балет, Държавна опера – Стара Загора, МДТ „Константин Кисимов“ – Велико Търново, както и радиоопера в БНР.

„На 23 май с Марта Потулска и Марио Хосен ще изпълним Симфония концертанте за цигулка, виола и виолончело от Моцарт - произведение, което много рядко се свири. Част от него е оригинална от Моцарт останалите 2 части всъщност са довършени отЕдуард Мелкус. Ще бъде интересно за публиката. А ние вече нямаме търпение“, отбеляза Лиляна Кехайова, която работи в Австрия.

Сред местата, където ще се провеждат събитията от програмата на „Софийски музикални седмици”, освен Зала "България" и НДК, са и "Топлоцентрала", Зала НМА, Националният музей „Земята и хората“, Зала БИАД, Театър “Азарян” и "Сфумато", Военния клуб, Полският и Френският културен институт, Националната библиотека „Кирил и Методий“, Софийската опера и балет и други.

Още информация и подробности за пълната програма и участниците, премиери на нови дискове и книги, научни конференции и майсторски класове, ще намерите на сайта на фестивала и в Зала „България“.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

  • Фестивалът е носител на лейбъла за качество „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа” на Европейската фестивална асоциация. Включен е в Календара на културните събития на Столичната община през 2023 г. Съорганизатори са още Министерството на културата, Софийската филхармония, Националният дворец на културата.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10