„Аз от дете съм мечтала да бъда учител и се старая по всякакъв начин да го празнувам и да го съпреживея със сърцето си. Най-светлият празник е! В ученическите ми години много организирано ходехме и за нас беше гордост да манифестираме“, добави Даниела Костова.
Според нея, днешните деца също много обичат празника.
„Поради многото неучебни дни имахме мероприятия – конкурс за проекти, изяви на районно ниво, концерти в училище, беседи. Децата харесват празника, зависи как им се представи и какво търсим – ние търсим създаване на общност и това правим за всеки български празник“, допълни директорът на 48-о ОУ "Йосиф Ковачев".
Тя добави, че повече хора трябва да знаят кой е патронът на училището. Йосиф Ковачев е първият професор по Педагогика в Софийския университет. Той е основател на първото Педагогическо училище (Богословско педагогическо училище) в България през 1869 г. С това си дело той става първият родоначалник на педагогическото образование у нас. Бил е кмет на София и председател на Градската комисия (1885-1887 г.).
„Той е въвел обучението по Физическо. Нашите деца много се гордеят с това. Като училищен инспектор е въвел и обучението на децата в смесени паралелки – момчета и момичета да учат заедно. Подписът му стои под Търновската конституция“, каза Даниела Костова.
Тя добави, че възпитаници на училището, заедно със своите родители днес ще се включат в голяма част от събитията в София, посветени на 24 май.
„Една част ще се включат в шествието до Народната библиотека. Една част, начело с мен, ще отиде да концерта на децата от столичните училища пред Народния театър, който започва в 12.00 часа, една част ще бъде на пл. „Славейков“, ще се включи в инициативата „Пиши правилно“, добави Даниела Костова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..