Ако една статия има нереален брой преглеждания, това трябва да ви накара да бъдете внимателни. Кой и как иска да ви манипулира? Как зрителят да анализира и оцени критично кодираните послания и собственото си преживяване, докато гледа документален филм?
Това са част от нещата, които могат да се научат в шестите Дни на медийната грамотност.
Сред акцентите им са и теми като:
„Ние работим както с деца, така и с хора извън формалната образователна система в цялата страна. Главната ни цел е медийната грамотност да влезе като умение и като тема в българските училища, не като отделен предмет. Работим за създаването на методика, която може да бъде преподавана от учителите - през всякакви предмети - от български и история до английски и информационни технологии например“, посочи пред БНР-Радио София Мирела Петкова - ръководител проекти в Коалицията за медийна грамотност, която организира Дните.
По думите ѝ, всяка група – възрастова и социална, може да се окаже уязвима и жертва на дезинформация и фалшиви новини. Уменията ни трябва да се развиват постоянно.
Петкова покани учители и ученици от цялата страна на следващото обучение, което ще се проведе на 7 на 8 юни. То ще е онлайн, а предварителното записване е задължително.
„Грамотността има различни измерения. Ако говорим за чисто правописна грамотност, с учениците в гимназиалния курс се справяме добре, обаче изоставаме с четивната грамотност - да четат и да разбират какво стои като пласт в текста. Там вече има сериозни трудности“, отбеляза от Русе Преслава Байчева - учител с близо 10-годишен опит. Участвала е в разработването на методологията на КМГ за учители и до миналата година я е прилагала в клас, а в момента е част от екипа на prepodavame.bg.
„Заложихме на развитието на умения на ученици, като фокусът е върху критичното мислене, върху това те да могат да подбират, обработват и сами да създават информация. Да могат да общуват ефективно с другите през различни технологични помощни медии и съответно да могат да решават някакви проблеми“, разясни Байчева.
По думите ѝ, медийната грамотност е тема, която вълнува младите хора. Сигурно си дават сметка, че е важно да могат да оценяват информацията и да разбират кога нещо е истина, кога е мнение, кога - факт.
„При децата много по-често информацията идва през социалните мрежи, а може да не е проверена, не е нещо, върху което има медиен контрол. Често децата сами виждат, че понякога могат да бъдат подведени. Искаме да им обърнем внимание първо, на източника на знание - да се опитваме да четем качествени, проверени материали; да имаме разнообразни четива - да видим различните гледни точки; и трето - много важно е да подлагаме на съмнения дори и нещо, което съвпада с нашето мнение, да си задаваме въпроси.“
Чуйте разговорите на Катя Василева.
Негово Светейшество Българският патриарх и Софийския митрополит Даниил отслужи пред Паметника на незнайния воин Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия, информира БГНЕС. На събитието присъстват президентът Румен Радев, председателят на парламента Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна Йотова,..
Дружеството за защита на птиците алармира за пагубните последици за пернатите, вследствие на пиротехническите забавления около новогодишното празнуване. Общо над 600 са ранените и загинали птици от фойерверките в Копривщица, сигнализираха от „Зелени Балкани“. Пред Радио София Радослав Петров от Дружеството за защита на птиците обясни, че в..
От 15 години, на Богоявление, Христо Таушанов от София скача в ледените води на езерото в кв. "Дружба", за да спаси кръста. През 2002 г. изпитва силни затруднения, когато живее в САЩ и се зарича, че ако успее да се върне жив и здрав в България, на Йордановден ще скочи за кръста. Връща се и успява да удържи на думата си. И така от 15 години,..
В Арт-фоайе „Антракт“ при Камерна сцена на Народния театър „Иван Вазов“ от 19:00 ч. ще бъде открита изложбата „ Артистът зад плаката – ДЕСПО “. Експозицията е посветена на Стефан Десподов-Деспо, един от най-емблематичните творци на театралния плакат, и включва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от репертоара на Народния..
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...