Борис Самаринов е секретар на Народно читалище "Васил Левски 1928". Той бе събеседник в предаването "Радиокафе" за да разкаже за предстоящия концерт на "Малките подуенски музиканти".
"Проектът "Подуенските музиканти" е подкрепен от НФ "Култура" и чрез него в продължение на 9 месеца обучавахме деца да свирят на различни инструменти – клавишни, цигулка, ударни, китара, включително и пеене. Те работиха заедно със своите преподаватели напълно безплатно, а сега дойде моментът да се качат на сцена и ще покажат какво са научили. Ще музицират заедно с други деца от читалището, ще имат и съвместни изпълнения на народни танци", посочи Самаринов.
По думите му съвсем отскоро е отворила и концертната зала на читалището, след като дълги години не е работила.
"Направихме една серия от благотворителни концерти, чрез които събрахме доста средства, за да може залата отново да функционира", каза Борис Самаринов.
Концертът "Малките подуенски музиканти" ще се случи на 27 юни 2023 г., вторник, от 18 часа, на открита сцена в Парк „Герена“.
"Идеята ни е с това мероприятие да насърчим повече деца да се занимават с култура и изкуство, да творят", поясняват организаторите.
В проекта участват близо 60 деца, а в самия концерт ще се включат 40.
От месец септември децата ще могат да участват и в различни школи, организирани от читалището, съобщи Самаринов.
"С проекта бихме искали да покажем на децата и на техните родители, какви са ползите от това да се занимават с музика", каза още той.
Освен грижата за духовното развитие на малчуганите, екипът на НЧ "Васил Левски 1928" полага неимоверни усилия за поддръжка на материалната база. Със събраните от благотворителни концерти 20 хиляди лева, концертната зала на читалището ще бъде обновена и оборудвана, за да работи целогодишно.
"Това е място с много история, на тази сцена са се качвали Лили Иванова, група "Ахат", първи стъпки там са направили Георги Станчев, Димитър Воев, Мария Илиева, Биляна Петринска", допълни Самаринов.
Чуйте още от разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..