"На конференцията ще се говори за това от една страна как медиите да достигат до по-млада аудитория, как новините да бъдат трансформирани от шум в знание, а от друга страна как младите и децата присъстват в медиите. Ще се засягат най-различни теми от лектори не само от Европа, но и от целия свят, тъй като за първа година имаме лектор от Африка дори", сподели Радев.
Той отбеляза, че според проучванията младите потребяват информацията по доста по-различен начин от този, по който са свикнали по-възрастните поколения. Те избягват новини и търсят в платформи, в които новините не присъстват, но това не означава, че до тях не достига актуална информация. Целта на събитието е от една страна да бъдат срещнати медиите с младите, а от друга страна младата аудитория да бъде срещната с журналистите.
"Това е една изключително важна тема, защото ние като възрастни доста често сме склонни да изключваме децата и младежите като едни равноправни участници в обществото ни. Което създава един голям проблем, защото пропастта в това, те да скочат в едни житейски задължения докато дълго време сме ги считали за деца и сме ги изключвали от говоренето по темите, които нас ни интересуват става много по-сложно", каза Джанабетска.
По последни данни от индекса за медийна грамотност, България е сред най-уязвимите на фалшиви новини държави от ЕС, а ключовият фактор за това е образованието.
"Функционалната грамотност е способността да можеш да се ориентираш в този свят, да разчиташ информацията, която идва към теб и в крайна сметка да можеш по един достоен начин да се включиш в живота", отбеляза тя.
Като съосновател на онлайн платформата "Книговище" Джанабетска сподели, че са направили детска медия "Вижте новините на детски език", която е за деца от първи до седми клас.
"Ние питаме децата какво ги интересува, от какво се вълнуват... Те имат възможност да коментират в рамките на "Книговище" по един изключително защитен и уважителен начин, така, че имаме инструментите, с които да мерим пулса на детския интерес", сподели Джанабетска.
"За да разберем поведението на тази възрастова група трябва да познаваме като цяло медийната среда, в която то се формира. Това е един огромен информационен поток, който ни затрупва от всички страни. В него намира място и дезинформацията и манипулативното съдържание. Освен това е важно да отбележим и развитието на технологиите. Все повече социални мрежи се появяват, в които младите хора намират все по-интересно за тях съдържание, съответно възможностите им да се концентрират и да се съсредоточават в една информация за по-дълго време стават по-ограничени. Мисля, че от целия този контекст е нормално за младите хора да не е толкова интересен начинът, по който новините и по-сериозното, по-образователното съдържание се представя в традиционните медии по традиционния начин", посочи Василева.
Относно поднасянето на негативни новини на децата Джанабетска каза:
"Правилата са да сме изключително откровени, да се стараем да сме обективни, тоест да поднесем информацията обективно, но и щадящо за да им обясним какво става. Защото кое всява страх? Страх всява невежеството, незнанието. Когато ние информираме децата - да, случило се е това, това, това и това, поради тези, тези и тези причини това не е твоя вина. Но ако трябва да се предпазиш, ти можеш да се предпазиш по този, този и този начин". Тя допълни, че при децата всичко е увеличено като под лупа и затова трябва да сме щадящи, което не означава, че истината трябва да се изопачава.
По думите на Василева младата публика харесва кратко поднесена информация във видео формат, както и развлекателно съдържание. Проучванията показват, че те предпочитат теми свързани със здраве, спорт и красота, както и забавно съдържание поднесено от блогъри и инфлуенсъри.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..