Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паднал метеорит донесе извънземна технология

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Професорът от Харвардския университет Ави Льоб заяви, че е открил части от извънземна технология, произхождаща от метеорит, който през 2014 година е паднал във водите на Папуа Нова Гвинея. В интервю пред Си Би Ес професорът разказа подробности за откритието.

"Намерихме десет сфери. Това са почти съвършени сфери или метални топчета. Когато ги погледнете под микроскоп, те изглеждат много ясно различими от фона", каза той.

"Имат цветове на злато, синьо, кафяво, а някои приличат на миниатюра на Земята", допълни Льоб. По думите му металните гранули би могло да са част от извънземна технология, използвана за изследване на Вселената, подобно на апаратите "Вояджър" на НАСА. Материалите са изпратени за изследване в Харвардския университет. Космическото командване на САЩ е категорично, че в 99.999% е сигурно, че фрагментите произхождат от друга галактика.

Правителството предостави на учения данни от приблизително 10 километров радиус, където може да е паднал обекта.

"Това е мястото, където е паднало огненото кълбо и правителството го е определило с помощта на Министерство на отбраната", сподели Льоб и допълни:

"Това е много голям район с размерите на Бостън, така че искахме да го фиксираме. Изчислихме  разстоянието въз основа на забавянето във времето между пристигането на взривната вълна, звукът от експлозията и светлината".

Льоб и екипът му правят обиколка с лодка по проектирания път, докато изследователите претърсват океанското дъно с помощта на шейна, оборудвана с магнити. Сферичките, чиято големина е под 1 мм се състоят от 84% желязо, 4% магнезий, 8% силиций и 2% титан. Това сочи анализът на потенциалната извънземна технология. Техният брой е 50.

Според професор Льоб якостта на материала на тези сферички надвишава тази на всички наблюдавани и документирани преди това от НАСА космически скали.

"Изчислихме скоростта му извън Слънчевата система. Тя беше 60 км в секунда, което е по-бързо от 95% от всички звезди в близост до Слънцето", заяви той. Льоб се надява да посети отново мястото на падането за нови търсения на извънземна технология.

"Надяваме се да намерим голямо парче от този обект, което е оцеляло при удара, защото тогава ще можем да кажем дали това е скала или технологична джаджа", споделя той.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кинолог препоръчва по-кратки разходки за кучетата

Макар почти всички кучета да са покрити с козина, животните понасят студа и смяната на сезоните не по-добре от хората. Домашните любимци се нуждаят от допълнителни грижи през зимата, коментира президентът на Руската киноложка федерация Владимир Голубев , цитиран от БГНЕС. „Не трябва да разчитате на факта, че кучетата са покрити с козина, за да не..

публикувано на 03.12.24 в 15:58
В сьомгата се съдържа витамин D

Витамин D намалява риска от диабет с 15%

Повече от 4 млн. британци живеят с диабет, като 90% от тях страдат от тип 2 . Последните изследвания обаче дават надежда за борба с това изтощително заболяване. При проучване на лица с „преддиабет“ - или повишени нива на кръвната захар - е установено, че една ключова хранителна съставка намалява риска от диабет с 15% , съобщават от  Diabetes UК ,..

публикувано на 15.11.24 в 10:07
Саманта Харви

Британката Саманта Харви спечели "Букър" с романа си "Orbital"

Британската писателка Саманта Харви спечели тазгодишната литературна награда "Букър" за романа си "Orbital" на церемония в Лондон. "Малък, странен, красив" - така журито определи романа на Саманта Харви, който е само от 136 страници . Това е книга за един "ранен свят", чието действие се развива на Международната космическа станция ...

публикувано на 13.11.24 в 08:25
Паразитната гъба Cordyceps militaris

Паразитна гъба помага в борбата с раковите клетки

Химическият кордицепин, произвеждан от паразитната гъба Cordyceps militaris , може да помогне в борбата с раковите клетки, съобщава FEBS Letters. Откритието е на учени от Факултета по фармация на Университета в Нотингам.  Анализът показа, че кордицепинът се преобразува вътре в клетката от кордицепин трифосфат, аналог на енергийния носител АТФ. Смята се,..

публикувано на 12.11.24 в 15:36

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 11.11.24 в 11:40
Бадемите носят много ползи за здравето

Консумацията на бадеми помага за възстановяване на мускулите

Яденето на бадеми може да помогне за намаляване на болката в мускулите след тренировка. Това показва ново проучване, под ръководството на д-р Марк Керн, доктор на науките за хранене в Държавния университет в Сан Диего. Редовното консумиране на 60 гр. калифорнийски бадеми може да подпомогне възстановяването на мускулите, пише БГНЕС. В рамките на..

публикувано на 08.11.24 в 11:13

Кои храни подобряват мозъчните функции

Коя е най-добрата храна, която да консумираме, за да подобрим здравето на мозъка си? Анализ на повече от 180 000 души показва, че съществува пряка връзка между това, което ядем и здравето на мозъка ни. Хората с балансирано хранене имат по-добри мозъчни функции и подобрено психично здраве, пише научното списание Nature.  Кирстен Брукс, специалист по..

публикувано на 01.11.24 в 10:43