"През 2019 година нашата платформа беше инициатор да се създаде пилотен проект за градски туристически чатбот с изкуствен интелект за туристите на Пловдив, когато Пловдив беше европейска столица на културата и чатботът работи до началото на пандемията", сподели тя.
Екип от пет различни компании са се обединили за да създадат туристически чатбот за Перник, чието официално представяне е било преди две седмици. Изпълнителите са доброволци от местна софтуерна компания, а името му е "Струма". Той съдържа информация с календара на събитията в Перник, шопинг, медицински услуги, хотели, ресторанти, културни институции, паметници, крепости, църкви, манастири, природни забележителности и туристически маршрути.
Стоилова отбеляза, че се надява в скоро време с чатботове да се сдобият Брезник и Радомир. По думите й идеята е да се включат и други слоеве от обществото, както и бизнеса.
"Когато общуваш с чатбот с изкуствен интелект му задаваш конкретен въпрос какво ти трябва и получаваш конкретен отговор. И това става за части от секундата", каза тя и допълни, че той ще се допълва и надгражда от хора, които са активни в местната общност. Един от първите градове с чатбот е Токио.
Според думите на Стоилова негативното отношение към изкуствения интелект е породено от неправилните представи за него.
"Ние ежедневно ползваме инструменти, зад които има изкуствен интелект и ежедневно се наслаждаваме на ползите, които той ни дава в ежедневието за да може животът ни да е по-спокоен, да работим по-бързо, по-качествено и да нямаме досадни неща около себе си", сподели тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..