Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Струма, разкажи ми за Перник

Снимка: Радио София

Мненията за навлизането, както и за ползите и вредите от изкуствения интелект са противоречиви. Повече по темата разказа Елица Стоилова, управител на платформа за чатбот с изкуствен интелект.

"През 2019 година нашата платформа беше инициатор да се създаде пилотен проект за градски туристически чатбот с изкуствен интелект за туристите на Пловдив, когато Пловдив беше европейска столица на културата и чатботът работи до началото на пандемията", сподели тя.

Екип от пет различни компании са се обединили за да създадат туристически чатбот за Перник, чието официално представяне е било преди две седмици. Изпълнителите са доброволци от местна софтуерна компания, а името му е "Струма". Той съдържа информация с календара на събитията в Перник, шопинг, медицински услуги, хотели, ресторанти, културни институции, паметници, крепости, църкви, манастири, природни забележителности и туристически маршрути.

Стоилова отбеляза, че се надява в скоро време с чатботове да се сдобият Брезник и Радомир. По думите й идеята е да се включат и други слоеве от обществото, както и бизнеса.

"Когато общуваш с чатбот с изкуствен интелект му задаваш конкретен въпрос какво ти трябва и получаваш конкретен отговор. И това става за части от секундата", каза тя и допълни, че той ще се допълва и надгражда от хора, които са активни в местната общност. Един от първите градове с чатбот е Токио.

Според думите на Стоилова негативното отношение към изкуствения интелект е породено от неправилните представи за него.

"Ние ежедневно ползваме инструменти, зад които има изкуствен интелект и ежедневно се наслаждаваме на ползите, които той ни дава в ежедневието за да може животът ни да е по-спокоен, да работим по-бързо, по-качествено и да нямаме досадни неща около себе си", сподели тя.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35

Творби на европейски поети галят сетивата на пътниците в метрото

Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..

публикувано на 22.11.24 в 17:50
Проф. Преслав Наков

Проф. Преслав Наков: Силата на фалшивите новини е поради слабостта на хората

Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..

публикувано на 22.11.24 в 17:17