Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семената на растения, опрашени от медоносни пчели, са с по-ниско качество

Снимка: Pixabay

Растенията, чиито цветове са били опрашени от медоносни пчели дават по-нискокачествени семена. Това съобщават от The Byte. Явлението може да е породено от това, че пчелите прекарват повече време в бръмчене между цветовете на едно и също растение. Това води до падане на повечето от собствения прашец на цвета обратно върху него, в резултат на което се произвеждат повече семена, съобщават изследователите.

Медоносните пчели са особено важни за опрашване на хранителните ни запаси. Те предизвикват особено внимание в обществените кръгове. Изследванията сочат, че в усилията за опазване на околната среда трябва да се приоритизират опрашители като диви пчели, пеперуди и молци.

Еколозите Джошуа Кон и Дилън Травис от Калифорнийския университет в Сан Диего проследяват опрашването на три местни растения - бял и черен градински чай, както и далечна фацелия, които виреят в окръг Сан Диего.

Дилън Травис е прекарвал часове в очакване на един-единствен опрашител - медоносна, дива пчела или насекомо от друг вид. След това ученият е поставял мрежест плик и след образуването на семена ги е събирал.

Въпреки, че местните пчели в окръга наброяват над 650 вида, най-честият посетител на цветята е западната медоносна пчела, която не е местен вид. "Каквито и растения да цъфтят обилно, те простоса пълни с медоносни пчели", отбелязва Кон.

В оранжерия учени отглеждат събраните семена и правят анализ на тяхното качество, като например колко от тях са покълнали. Белият и черният градински чай образуват приблизително половината семена от цветове, които са били опрашени от медоносни пчели, в сравнение с други видове насекоми.

Опрашените от пчели семена се развиват в растения с по-малко на брой цветове. Черната салвия пък например има по-малко семена в сравнение с кръстосаното опрашване на ръка. Медоносните пчели посещават два пъти по-често цветовете на едно растение, отколкото другите опрашители, което води до близкородствено кръстосване. Останалите насекоми летят между различни растения, вероятно пренасяйки по-разнообразен прашец.


"Новото откритие е тревожно", смята Травис и допълва: "Поради методичния навик на медоносните пчели за опрашване е вероятно резултатите да са от значение за други растения. Но е трудно да се знае как ще се развият нещата в дългосрочен план".

"Една потенциална последица може да бъде, че местните растителни популации намаляват, тъй като следващите поколения стават все по-близкородствени, намалявайки биоразнообразието. Би било просветляващо да видим как тези растения се справят след няколко поколения", заявява екологът в университета Корнел - Мария ван Дайк.

"Засега това проучване е пример за това защо повече внимание върху опазването на биоразнообразието трябва да бъде насочено върху местните пчели и други опрашители, които са жизненоважни за екосистемите и селското стопанство, в допълнение към медоносните пчели", допълни тя. Медоносните пчели и много други насекоми са застрашени както от употребата на пестициди, така и от изменението на климата.

"Време е наистина да прехвърлим зависимостта си от опрашването от медоносни пчели към други местни видове", сподели ентомологът Джая Сраванти Моккапати от Penn State University.  

"Отглеждането на местни видове цветя е един от начините за подпомагането им, както и добавянето на местообитания за гнездене - като клонки и гниеща дървесина - към дворовете на домовете", заключи тя.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35
Албена Тагарева, член на журито   на ИКАР 2025

Изминалата театрална година бе с много предизвикателства

На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..

публикувано на 12.02.25 в 13:56