От началото на септември Народното събрание се мести в сградата на бившия Партиен дом. Новото работно място на депутатите ще е поне за три години заради ремонт на сградата на Народното събрание
Първи септември ще е денят, в който парламентът започва работа в сградата на бившия Партиен дом. Официалната причина за връщането под стъкления купол на тази сграда е, че парламентарната сграда на площад "Народно събрание" се нуждае от основен ремонт.
Председателят на парламента Росен Желязков обясни преместването:
"Има доста дефекти в инженерната инфраструктура. Проблеми има с чилърите, има с отоплителната инсталация, с канализацията. Това са невидимите проблеми, но те могат да създадат предпоставки да не се работи нормално още през зимния период. Имаме изтичане на фреон, отоплителната инсталация големи загуби има на вода, така че трябва да се направи едно сериозно обследване и да започне една реконструкция, защото другата сграда не е ремонтирана десетилетия. Тя е културна ценност от национално значение и трябва да бъде запазена".
Достъпът до народните представители ще бъде улеснен - нещо, за което журналистите настояваха по време на мандата на 48-ото Народно събрание. До септември ще бъде преместена и системата за гласуване и озвучителната система, каза председателят на парламента:
"Няма оперативни разходи. Става въпрос за едно преместване, защото голяма част от администрацията и от парламентарните комисии, сътрудниците, работят тук. Пултовете ще бъдат преместени и само ще се монтира озвучителна система. Предстои изграждането на комуникационна видео- и аудиоконферентна система, но това също ще отнеме доста време".
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..