"Наблюденията ни са, че 15% повече кандидат студенти тази година се насочват към образование в чужбина и това е в сравнение с кампанията миналата година и има причини за това. От една страна се дължи на придобилата все повече популярност дестинация Нидерландия за българските десетокласници. От друга страна пък много от кандидатите решават да комбинират и да си подадат документи в различни държави. Това е с една основна цел - да имат по-голям шанс за прием и по-голям избор накрая", отбеляза тя.
Освен това каза, че за трета година се затвърждава тенденцията кандидатите по-рано да задвижат процедурата с кандидатстването, особено за най-желаните специалности. Подготовката започва още в 10 и 11 клас под формата на сертификати, които учениците трябва да издържат.
"Ние забелязваме последните години, че голяма част от кандидатите и студентите, които изпращаме в чужбина всъщност се връщат в България. Връщат се да понатрупат професионален опит 2-3 години, след което отново се връщат за една магистратура или MBA програма навън", отбеляза Божилова.
По думите й конкуренцията за Нидерландия става все по-голяма, защото преди Брекзит водещата дестинация е била Великобритания. В момента финансовите условия в Обединеното кралство не са примамливи за българските семейства, таксите са се повишили двойно и тройно, отпаднало е и финансирането, което е покривало такса обучение. Повишен е интересът има и към Италия и Белгия.
"Гъвкави стават и самите работодатели, защото те стимулират развитието на служителите си, като поемат ако не цялата, то поне част от инвестицията по тези MBA програми, която не е малка. Отделно самите институции, които предлагат тази програма са много гъвкави. Може да не напускате работното си място и да учите MBA програма една или две години. Това се случва, като се пътува до различни точки, в които дадената институция има кампуси", посочи Божилова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..