Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц.д-р Бони Петрунова - НИМ

Каква е историческата стойност на Паметника на Съветската армия и какво следва да е бъдещето му?

Снимка: Георги Нейков, БНР

Паметникът на Съветската армия е обект на множество дискусии. Вече е взето решение той да бъде преместен, предстои доста сериозно обследване на обекта – премерване, установяване на авторите и всички подробности, необходими за да се осъществи преместването му и съхраняването му.

Доцент д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей бе събеседник в "Ритъмът на столицата". Тя откровено призна, че не й е известно кога и кой е построил обекта.

"Моята специалност е "Средновековна археология", разбира се, като директор на Националния музей би трябвало да ги знам тези факти, но това е тема с която се занимава отдел "Съвременна история" в музея“, сподели тя и допълни, че е видно, че е свързан със Втората световна война и събития свързани със социалистическото минало на България.


"Разумно е историческата стойност на паметника да бъде съхранена", подчерта доцент д-р  Бони Петрунова. "Като човек който цял живот се занимава с културното наследство на България, не съм съгласна който и да било паметник, по какъвто и да било повод, при каквато и да е промяна, да бъде разрушаван и унищожаван, тъй като той затова се казва "паметник", защото е свързан с паметта на народа", категорична е тя.

Всеки народ, всяка държава и всеки човек има в биографията си приятни  и неприятни моменти и това, че някой ще заличи паметник, не означава, че ще заличи тези моменти“, посочи още експертът.

Въпросът не е в това какво ще бъде направено върху паметника – той отразява определен период от българската история, на кого е приятен, или неприятен е друга тема. Проблемът на нашето съвремие е в това, че не се обясняват достатъчно ясно нещата. Би било различно, ако още от малки децата се възпитават, че паметниците отразяват едно историческо минало, което не ги ангажира по никакъв начин да му се покланят, но да го уважават, подчерта Петрунова.

Тя посочи редица примери и поясни, че е въпрос на образование и възпитание и нещата не трябва да се политизират.

"Имаме толкова сериозни проблеми с културата, че да се занимаваме с това, дали един паметник ни пречи или не, не е от най-съществено значение", изтъкна Бони Петрунова.

Още подробности по темата, чуйте от разговора на Божидар Янев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57