Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са най-големите общини-донори на работници

Снимка: ime.bg

Анализ на Института по пазарна икономика (ИПИ) относно трудовата миграция показа, кои са най-големите общини-донори на работници. След като представиха общините, които привличат най-много ежедневна трудова миграция, сега от ИПИ разглеждат особеностите на обратната страна на този процес – онези, които отдават най-много работници на съседни общини. Това са най-често по-малки общини, разположени в близост до големите градски центрове, които предлагат най-конкурентно заплащане и най-добри условия на трудовия пазар. Номиналният брой на ежедневните трудови мигранти между общините към 2021 г. е почти 325 хиляди души. В челото на тази подредба се нареждат няколко големи града. Лидер между тях е Перник, с 14,4 хиляди души, пътуващи най-вече към столицата. От самата Столична община към други общини пътуват 9,4 хиляди души.

Подробности по темата разказа Адриан Николов от ИПИ. По думите му в общини като Челопеч, почти три четвърти от всички работници са приходящи за общината.

"София е много привлекателна, но в този относителен поглед не е далеч най-привлекателният пазар на труда в България", отбеляза той.

Адриан Николов

От 2011 година се забелязва ясно разширяване на ареала на София в посока юг, което се случва по дължината на магистрала "Струма". Там, където има удобни железопътни връзки най-вероятно транспортът също играе сериозна роля. Относно това кой е по-устойчивия вариант от гледна точка на регионалното развитие - ежедневното пътуване до работа, или трайното заселване, Николов каза:

"Много зависи от персоналните преференции, тъй като и двете неща имат много ясни позитиви и негативи". Освен това посочи, че фактор е и жилищният пазар, тъй като цените на имотите в София и извън нея са с огромни разлики. Това прави постоянното заселване в столицата много трудно. Удобните пътни връзки до голяма степен ще елиминират презаселването на големите градове.


Другите основни мощни икономически центрове освен столицата са Пловдив и индустриалните общини около града. Следват Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Търговище, Разград, Плевен и др. Градовете, които изостават са Враца, Монтана, Видин, Смолян. Едни от причините за това са, че често тези райони са бързо застаряващи, има трайна безработица, както и липса на инвестиции.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17