Третото издание на фестивала на античното наследство „Сердика е моят Рим“ ще се проведе този уикенд в София. Мястото е археологическия парк “Западна порта на Сердика”, разположен днес в самото сърце на столицата ни, а преди 1700 години това е бил един от входовете на града.
“Сердика е моят Рим” е единственият по рода си фестивал на историческите възстановки, посветен на античното минало на София - период, оставил трайни и ярки следи в родната и европейската история.
Пред Радио София разказа повече Владимир Попов, председател на Сдружение за антични реконструкции „Mos Maiorum Ulpiae Serdikae“ - организатори фестивала.
Сдружението e създадено преди 7 години в София и се занимава основно с популяризацията на Късната античност, т.е. периодът от IV –VI век по нашите земи.
„Това е един много интересен период свързан с късната Римска империя, за който в учебния материал почти не се споменава и не се учи – един период на промени, на нашествия, променя се дори самата религия и светоусещане на римляните – навлизането на християнството. Сердика, днес София, е един от ключовите градове в Империята, в който са се случвали много интересни събития. Не случайно император Константин Велики, всъщност е императорът, който узаконява християнството, именно той, може би донякъде шеговито е наричал този град „Сердика е моят Рим“. Това е и мотото на фестивала, с който искаме да покажем нашето общо европейско наследство, като разкажем на публиката за някои от събитията, които са се случвали в нашия град, като например Сердикийският събор, който се е провел през 343 година“, разказва Владимир Попов.
Организаторите са подготвили пъстра и богата програма с пресъздаване на знакови събития от времето на управлението на император Константин Велики, много от които ще бъдат представени за първи път пред публика.
Събитието се организира в партньорство с Регионален исторически музей – София и с подкрепата на Столичната община, благодарение на финансирането по Програма "Култура". То ще се проведе на „Западната порта на Сердика“ - известният Археологически парк, който се намира между улиците „Джордж Вашингтон и края на ул. „Борис I“.
Входът е свободен. Началото е 10:30 часа, на 9 септември.
Чуйте още от разговора на Ана Попова в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..