Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският суперкомпютър бе представен на международно изложение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българският суперкомпютър Discoverer беше представен на Солунския международен панаир.

Той е на 91 място в света по мощност и на 27-мо в ЕС. Discoverer e eдинствен и най-голям за Централна и Източна Европа.

Оперативният директор на суперкомпютъра - Кирил Кирилов разказа повече пред Радио София.

"Поради естеството на финансиране българският суперкомпютър работи с капацитет 35% за европейските фирми и научни организации и 65% за българските учени и българският бизнес", посочи той и допълни, че според друго сечение 80/20, двадесет процента от мощността на машината може да бъде продавана на частния пазар.

Проектите, които се изпълняват върху Discoverer са много разнообразни. Кирилов посочи 3 от тях, които са иновативни в областта на здравеопазването за борба с онкологичните заболявания.


Единият цели да се синтезират белтъци и протеини, което ще подпомогне борбата с рака. В тази област се прилага така наречената персонализирана медицина, насочена за генома на дадения пациент. Другият, отново чрез синтез на протеини цели да бъде възстановяван човешкият организъм след тежката медикаментозна терапия в борбата с коварното заболяване. Чрез третия, след като има яснота какво помага на пациента ще бъде създадена нова молекула, която да се внедри в тялото му, било то чрез препарати или хапчета.

Работи се и в областта на VD материалите, която е една много бързо развиваща се област. Един такъв материал е графенът. Тяхната дебелина е само един атом, те променят свойствата си спрямо околната среда, в която са поставени, могат също да променят и формата си.

"Това са градивните блокове на нанороботите и все по-съвременните машини, които са с много бърза проводимост и много малка консумация на енергия", изтъкна той.

По думите му през следващата година суперкомпютърът ще бъде ъпгрейднат, което ще позволи да се извършва още по-голям обем работа във водещи области на науката и бизнеса.

Как суперкомпютът подпомага симулациите и как с него могат да бъдат изчислени с голяма бързина процеси, изискващи много време за проследяване в областта на науката и технологиите, сътрудничи ли той с други суперкомпютърни мрежи и какво е значението му за икономиката на България, чуйте от разговора в звуковия файл. С директора на българския супер компютър Кирил Кирилов, разговаря Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Софийският университет отбелязва патронния си празник с академично тържество

През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..

публикувано на 25.11.24 в 10:15

Кой може да извърши граждански арест?

публикувано на 25.11.24 в 09:34

Слънце и разкъсана висока облачност, с температура в София около 8°

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..

публикувано на 25.11.24 в 07:35
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33