Царският дворец и часовниковата кула, разказани в поредния епизод на рубриката "Софийски разкази" от Виктор Топалов:
За броени години ориенталският облик на града се превръща в европейски. Дондуков, в надеждата да бъде настанен самия той в него, започва превръщането на конака в дворец. Днешната Градска градина е върху стария конак, изгорял десетилетия по-рано. Мебелите са изкупени от виенския дом на фалирала певица. Изгражда се съвременно ново крило и се преустройва останалото - през това време князът живее в къщата на Паренсов на ул.6-ти септември (днес там е МВР).
След преустройството има ново западно крило с тронна зала и зимна градина. Но освен фраковете, има и мъже по чорапи и жени с вълнени рокли. А пред огледалото се слага решетка, тъй като мнозина от гостите си удряли носа в него.
Първото коледно тържество е направено от майката на царя, наречената "баба Клементина". Северо-източното крило започва да се строи малко по-късно и е завършено в 1895. Там е поставен един от първите електрически асансьори в Европа.
След преврата на 9 септември 1944, кабинетът на царя се ползва от Георги Димитров.
Сахат-куле е кварталът зад двореца, между Московска, Малко Търново и Дондуков. Около часовника е имало много търговски дюкяни - чаршията е наблизо. Пожар я унищожава в началото на 19-и век. Заради височината си от 20 м е превърнат в наблюдателна пожарникарска кула. Съборена е в 1881.
Вместо по часовник, софиянци си сверяват часа с топа в 12 по обяд в Градската градина. Понеже не всеки го чува, общината го замества със слънчев часовник.
С различни инициативи, една от организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки, се стреми да подтикне обществото да се включи в опазването на планетата. Кампанията "Стани ЕкоЗвезда" е една от тях. В нея могат да се включат заведения за хранене, фитнеси, училища, барове, кафенета, каза пред Радио София Ива Стефанова от Образователен център..
Любителите на танците всяка година отбелязват Световния ден на тангото на 11 декември. Датата е избрана неслучайно, тъй като на нея са родени двама от най-емблематичните фигури на музикалния стил – Карлос Гардел и Хулио Де Каро. Карлос Гардел, роден през 1890 г., е бил певец, композитор и актьор, известен с изразителния си глас и страстните..
На 11 декември отбелязваме Световния ден на планините. През 2003 г. генералната асамблея на ООН фокусира вниманието към проблемите на развитието на планинските райони и необходимостта от оказване на помощ на хората, живеещи в планините. Планините са уязвими екосистеми, имащи глобално значение, като основен източник на световните запаси на прясна..
На 11 декември православната църква почита св. Даниил Стълпник. Той е роден през 410 г. в село Марута край град Самосата на река Ефрат в Сирия. Родителите му нямали деца и в молитвите си към Бога за рожба те обещали да посветят в служба на Бога детето, което би им се родило. А когато се сдобили със син, когото кръстили Даниил, те го отгледали с..
Общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната, Демократична България и Спаси София" свикаха извънредно заседание на Столичния общински съвет днес за изслушване на ръководството на "Топлофикация София" ЕАД във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на София. След 2009 г. "Топлофикация..
През деня ще се задържи без съществени валежи. Ще има и по-значителни разкъсвания на облачността, съобщиха от НИМХ. В сутрешните часове на места в низините ще бъде мъгливо. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще бъдат между 0° и 5°, а максималните - между 6° и 11°. В София минимална температура около 0°, максимална -..
В дискусионното предаване на БНР-Радио София тази седмица ще слушаме коментарите на Иво Божков и Венцислав Банчев. Ето, по кои теми разговаряха те с водещия Константин Лавсов: Отново проблем със задръстванията в централната част на София. Какви мерки могат да накарат българите да си сменят автомобилите с електрически. Никой от политическите..