Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 26 септември в галерия "Средец" от 18 часа

Изложба ще представи изявени творби на победители в четвърти Национален конкурс за графика - класически техники

Снимка: Галерия "Средец"

На 26 септември в Галерия "Средец" ще се открие изложба, на която ще бъдат представени победителите от четвърти Национален конкурс за графика – класически техники.

Националният конкурс се провежда на всеки две години и има за цел да представи, популяризира и стимулира български автори до 40-годишна възраст, работещи с класически графични техники. 

Конкурсът е разделен на 2 категории - творби на ученици до 18 годишна възраст и на творци от 19 до 39-годишна възраст. Организатори са сдружение "Култура, спорт и здраве МЛ" и галерия "Графикарт" в лицето на изявения български график Людмил Георгиев, под патронажа на Министерството на културата и със съдействието на галерия "Средец".

 В предаването "Радиокафе" повече за мащабното събитие разказа самият Людмил Георгиев.

"Всичко опира до желание и до един приятелски колектив, винаги готов да съдейства, за да могат нещата да бъдат физически и логистично свършени. Защото работата не е само за един човек, винаги са нужни съмишленици, а ние имаме желание, съмишленици и средства, затова се насочихме към графичния кръг на галерия "Графикарт", тъй като сме много тясно свързани с графиката, тя е нашата любов и затова сме с насоченост към младежите, които се занимават с тази трудна професия", сподели Георгиев.


Една подобна изява цели да ги стимулира, селектира и да се уверят, че да се занимават с графика не е чак толкова безсмислено, както се установява напоследък, уточни той.

"Идеята на конкурса, от създаването му преди 8 години беше не само да популяризираме българското съвременно графично изкуство, но и да стимулираме младите автори в работата им с класически графични техники. Фактът, че и тази година получихме над 50 заявки за участие и от тях определихме почти половината за финалисти е доказателство, че все повече артисти виждат своето бъдеще в класическата графика", отбеляза той и допълни:

"Творбите, които разгледахме с журито показват силното личностно присъствие на художниците и различната им интерпретация на заобикалящата ни действителност."

Тази година има широко разнообразие на използваните техники, има няколко интересни цветни литографии, а за първи път в конкурса участва и графична инсталация.

У нас не са много хората, които се занимават с графика, това е една специалност, която е много трудоемка и неблагодарна най-вече като пазар, твърди графикът.

"В България хартията не се уважава, мога да го кажа най-категорично и поради тази причина хората, занимаващи се с графика не са много. Ако стесним възрастовата граница съвсем ще намалим желаещите да участват", посочи той.

"За мен, приятна изненада са учениците, които проявиха сериозен интерес към конкурса и показаха, че не бива да подценяваме таланта на най-младото поколение творци в България и че не се страхуват да творят в област, която губи своята популярност като класическата графика, но която е основополагаща за всички направления в изкуството. Още повече, че използването на класическите графични техники не е лесна работа и се изисква смелост, упоритост и много търпение, за да достигнеш до крайния резултат на творбата", казва графикът Людмил Георгиев, инициатор на конкурса.


Първите трима победители сред учениците от приложните училища от цялата страна, които се борят за награда ще получат годишни стипендии осигурени от Министерството на културата. Стипендиите се предоставят при условията и по реда на "Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби". За втората категория участници от 19 до 39 г. възраст наградите са парични - първа награда – 2000 лв., втора награда – 1000 лв., трета награда – 700 лв. Първа награда е съпроводена и с бронзова пластика, дело на скулпторката Лора Пармакова.

Финалистите на конкурса са 26, а победителите в Националния конкурс досега са: Иван Матеев, Зоран Мише, Васил Колев, Гергана Рахнева, Елия Иванова, Александър Лазарков, Никол Нешева (2021 г.)

"Нашата мисия е да възпитаваме, да показваме, също и и да съдействаме в избора на хората, които искат да закупят качествени творби", каза още Людмил Георгиев. 

Чуйте още  от разговора на  Големинова Лили в звуковия файл. 

Всички желаещи да видят селектираните творби могат да го направят от утре, 26 септември, до 12 октомври в галерия "Средец".

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17