Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нагласата на българите за годишните профилактични прегледи

Снимка: pediatria-bg.eu

На 26 септември 2023 г., вторник, от 11.00 часа, ще се състои пресконференция нa Фондация "Хъб Фор Хелт". На нея ще бъде предоставено социологическо проучване "За нагласите на българите към годишните профилактични прегледи", кампанията "Здравето си ти", както и безплатната версия на дигитално решение за общопрактикуващите лекари и техните пациенти – DocUp.

Основна тема на събитието е важността на редовната профилактика за предотвратяването и ранното откриване на редица заболявания. Организатор е Фондация "Хъб Фор Хелт" - организация с нестопанска цел, чиято мисия е осигуряването на равен достъп до съвременни грижи за пациентите и насърчаването на превантивното здравеопазване.

По време на конференцията експерти в областта на здравеопазването, общопрактикуващи лекари и представители на водещи здравни институции и съсловни организации ще се срещнат, за да споделят идеи, добри практики и иновативни стратегии за преодоляване на предизвикателствата, които възпрепятстват ефективното провеждане на редовните профилактични прегледи. Подробности разказа доц. Михаил Околийски, зам.-министър на здравеопазването.

По думите му хората имат добро отношение към индивидуалното си здраве, но от Министерство на здравеопазването, Български лекарски съюз и другите институции трябва да ги стимулират да ползват наличните здравни превантивни услуги. Към момента едва 38% от гражданите в активна възраст се възползват от годишните профилактични прегледи. Благодарение на държавата отпуснатите средства за здравеопазване са 7 милиарда и 200 милиона лева.

"Проблемът е, че въпреки повечето средства през последните години не се наблюдава по-добър здравен резултат. И това е така, защото тези средства предимно се наливаха в крайната фаза", отбеляза той. Доц. Околийски допълни, че палитрата на безплатни услуги е много богата и те са съобразени с възрастовата група на хората. Освен стандартните прегледи са включени и допълнителни, които не са налични в други европейски страни.

"Българите поради тези си емоционални и субективни възприятия умираме най-рано в целия ЕС. Средната продължителност на живота падна и по време на ковид и специално при мъжете тя е под 70 години. А животът в другите страни започва над 65 години", подчерта той. Освен това каза, че специално при "хепатит С" няма ясни симптоми и в повечето случаи се стига до тежка цироза. Обсъжда се и информационна кампания за това, родителите да бъдат мотивирани да водят на прегледи своите деца.

 Как мобилното приложение DocUp ще улесни лекарите и техните пациенти?

"Идеята беше да направим едно достъпно приложение, абсолютно безплатно, което да бъде в полза на всички пациенти, както и на общопрактикуващите лекари. По-важното е, да се скъси дистанцията между тях", каза доц. Михаил Околийски и допълни:

"Идеята е в него лесно и удобно всичките потребители да могат да намерят своя личен лекар и повече информация за практиката му, от контакти през график."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36