Инициатива на сдружение "За Земята" - за качествена промяна в политиката за развитието и състоянието на велосипедната инфраструктура в София беше повод за разговор със събеседниците по темата - Драгомира Раева от сдружение "За Земята" и велокметът на София Милен Ангелов от международната гражданска организация “Велокметове“, която е базирана в Амстердам. В нейната философия е залегнало ускоряване в преоформянето на градовете припознаването на велосипеда като сърцето на една градска мобилност и основно средство не само за мобилност, но и за много други активности в които той намира приложение, сподели Милен Ангелов.
Той посочи примери за специализирани велосипеди – линейки за по-леки случаи или такива, използващи се за гасене на пожари. В много държави в приложение влизат и карго-велосипеди, които служат за по-бързи доставки.
„Определено това трябва да се осъществи в София съвсем скоро, тъй като потенциалите за градската икономика са огромни с товарните велосипеди, допълни Драгомира Раева.
За промените и предизвикателствата в средата на придвижване
„Инициативата “За свързани, удобни и безопасни велоалеи в София“ стартира преди дни - на 18 септември.
„Акцията започна с покана към хората да подкрепят шест искания, които избрахме заедно с велосипедната общност“, каза Раева.
- За изграждане на велосипедни алеи свързани в мрежа, за нормално комфортно придвижване до всяка точка на града.
- За безопасни кръстовища, обозначени със специални вело-ленти, вело пътеки за колелета, които в момента има на няколко места.
„Никъде на кръстовище няма обособено място, където велосипедистите да изчакват, няма означени места на повечето от по-големите кръстовища по какъв начин трябва да направиш ляв или десен завой, които понякога са изключително трудни, особено на кръстовище като „Орлов мост“, допълни Раева.
В препратка уточняваме, че на някои места в Европа левият завой за велосипедисти е забранен, а в държави като Австрия, десният завой е винаги “зелен“ за велосипедисти – т.е. имаш право на десен завой, дори когато всички светофари за останалите превозни средства са червени.
Искането на сдружение „За Земята“ за поддръжка на съществуващите велоалеи също не бива уважено, разказва Драгомира Раева.
„Нямаме средства, намерения, планове за поддръжка. Имаме само за нови велоалеи“, пишат в отговор до тях от различни институции.
“То е част от едно по-голямо искане – да се установят не само велосипедните политики, но и регулация за велосипедите изобщо в София, както е в повечето развити европейски държави“, допълни Милен Ангелов.
„Ние много бихме искали от следващите управляващи на града да припознаят ролята на велосипеда, в преоформянето на нашия град към един по-чист, по-уютен град, да бъде оформено чисто административно и като стратегия, която да включва не само изграждането и поддръжката, но и изграждането на конкретни политики“.
Петиция, свързана с инициативата и исканията на сдружение „За земята“ може да откриете и подкрепите на тяхната интернет страница.
Още детайли чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..