Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Център Кристо и Жан-Клод отваря врати в Габрово

Снимка: Fb/Център Кристо и Жан-Клод, Габрово

От 18:00 ч. на 6 октомври до 18:00 ч. на 8 октомври 2023 г. в Габрово отваря врати Център Кристо и Жан-Клод. Той се помещава в бившия Текстилен техникум, като тридневното събитие ще бъде с участието на Владимир Явашев, директор "Операции и проекти", Кристо и Жан-Клод. За стълбата в изкуството и прехода между 20 и 21 век разказа художникът Стоян Дечев, който участва в инициативите по обособяването на арт пространството.

Той вече е направил инсталация върху част от сградата на новия център за изкуства. По думите му задачата е била т. нар. "намеса в публична среда" и това е продължение на  поредица от събития започнали в края на август и свързани с Фестивала на реките в Габрово. Дечев сподели, че когато той е пристигнал, сградата на бившия Текстилен техникум е бил много занемарена.

"Художникът, който иска да използва вече съществуващата среда трансформирайки я показва, че изкуството всъщност се занимава точно с реакцията към съществуващото, а не е просто самоцел. Моята задача беше също такава, да потърся връзка със самата сграда така, както проектите на Кристо и Жан-Клод винаги са били свързани с архитектурната среда и взаимодействието с нея. По същия начин аз също се опитах да бъда в контакт с нещо вече съществуващо и да го трансформирам", поясни артистът.


Според думите му инсталацията представлява огъната стълба, която се вие по фасадата на сградата, а някои от нейните части са близо до зрителите. Така те могат да усетят масата и тежестта на това, което се случва на покрива. През нощта тя е осветена и на фона на тъмната сграда може да бъде акцент в публичната среда на града. По темата се включи и Маргарита Доровска, директорка на Център Кристо и Жан-Клод:

"Това е една прекрасна дългогодишна идея, зад която стоят много хора и много енергия. Появява се преди повече от 30 години като предложение на страниците на местния вестник. В града ни трябва постоянна изложба на Кристо и Жан-Клод и както казваме - криволичи, затаява се, забавя се, ускорява се. Малко като проектите на Кристо и Жан-Клод, но от няколко месеца имаме сграда, имаме артrсти, които имат ателиета в центъра. Имаме доста идеи, предстои ни архитектурен конкурс и сега този уикенд, петък, събота и неделя Център Кристо и Жан-Клод отваря врати само за три дни."

Тя каза още, че Владимир Явашев е отбелязал, че сградата има огромен потенциал и, че трябва да се проведе архитектурен конкурс за нейното реновиране. Какво да се очаква от програмата:

-  Изложби, посветени на проектите на Кристо и Жан-Клод и детството на Кристо в Габрово;

-  Отворени студиа - вече има група от великолепни артисти и дизайнери, творящи в Центъра;

-  Синтез на кръпките - звукова инсталация, разположена в зали, стаи, кътчета и пролуки в сградата; автори - Стефан А. Щерев и Емилиян Гацов-Елби

-  Работилници - ще бъде построена мастаба - умален модел на Мастабата, от тенекиени кутии;

-  Филми, посветени на емблематични проекти на Кристо и Жан-Клод;

-  Поп-ъп магазин за лимитирани издания;

-  Партита и DJ сетове;

-  Инсталации и скулптурни обекти в пространството около Центъра Кристо и Жан-Клод и Музея на хумора и сатирата на Невена Екимова (2021), Стоян Дечев (2023), Ханс Хамъндс, Пиа Рогнес (2023) и Мартин Пенев (2023).


"Нещо, което е боклук, което смятаме за излишно, за грозно в един момент, когато се смени контекстът се превръща в център, в смяна на самия смисъл. По същия начин аз исках да смени представата си от грозно и зловещо, от смачкан куб желязо към нещо, което може да изненада публиката", каза Дечев.


Маргарита Доровска посочи, че българската културна политика напоследък се сблъсква с идеята за център и първият такъв е "Топлоцентрала":

"Нашият показ е повече в полето на визуалното изкуство. Съвременно изкуство и едновременно с това много интердисциплинарна работа, която включва архитектура, дизайн, инженерство, екология, в някакъв смисъл занаяти, които човек прави с ръцете си, но не традиционни занаяти. Всичко това някак си стъпва на разопаковането на проектите на Кристо и Жан-Клод, защото те включват в себе си много различни видове знания и експертиза. И точно тази амалгама от сътрудничества е изключително интересна за нас."

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46

Общуваме с разширяваща се група хора

Дигитализацията и предоставянето на качествени цифрови услуги за потребителите е основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните 10 години. Столична библиотека е определена за дигитален център (Хъб) за Югозападен район, включващ дигитално съдържание от регионалните библиотеки в Благоевград, Кюстендил, София и Перник. Светослава..

публикувано на 03.08.24 в 09:56