Радиокафе гостува на Държавното спортно училище "Генерал Владимир Стойчев". Започваме с директора, световният шампион по самбо Борис Борисов:
"Навършваме 50 години и сме правоприемник на "Олимпийски надежди". Имаме 10 олимпийски медалисти (изброява ги - б.р.). От учебната 2022/3 сме иновативно училище. Обучението е двуразово - учебен процес и тренировки. Кандидатстването е в два етапа. След завършването, може да се работи като помощник-треньор. Имаме студенти в НСА, СУ, МУ. Дипломите ни са като на НПМГ или Втора немска. Трудно е, има и деца, които не издържат натоварването и напускат, но тези, които остават, се справят много добре."
Оказва се, че проблем е намирането на спортна база за всички дисциплини, изброени от директора. Според него, дългосрочно решение би било прехвърлянето на спортните бази към училището. Г-н Борисов разказва и за своята спортна кариера, и за достойнствата на патрона на училището, Генерал Стойчев. Стремежите на директора:
"Искам да променя мотивацията на служителите, а и децата да получат достойно образование, това им е калявка. Цената на успеха е висока."
Следва зам-директорката по спортната дейност Виолина Симова:
"Основната ми дейност е да контролирам учителите по спорт и треньорите. Следим всичко свързано с тренировъчния процес. На родителските срещи говорим за дисциплината и успеха. Смея да твърдя, че спортът много помага учениците да се държат добре и да проявяват самоинициатива.
Възстановява се олимпийското звено. Навлязоха нови дигитални методи на обучение, което помага учениците в националните отбори, които непрекъснато пътуват. Спортът е продължителен натоварващ процес, който изисква силна мотивация."
Мила Кьосева е шампион и учител по волейбол:
"Израсла съм в друго време, точността и отношението към работата е много важно. Не съм тръгвала с план да ставам шампион. Една тренировка тогава беше 2-3 часа. Шампион не се става лесно, не може да се предвиди. Няма рецепта. Васил Симов е треньорът, който ми е дал много и в спорта, и в живота.
Опитваме се да предадем от нашия опит. Първо е комуникацията. Първо - убеждения, после - наказания. Ако стигна до там, то е групово. От 15-16 годишни става по-лесно. Детето само ще си намери пътя."
Мариета Александрова, учител по история, поема щафетата:
"Всички работят тук с удоволствие и страст. Стажът ми е към 30 години. Децата имат изострено чувство за справедливост и понасят наказанията, като са заслужени. Те са със спортен дух. Ще се учудите как спортисти могат да рисуват и моделират хубаво. Всяка година рисуват поздравителни картички с образа на генерал Стойчев. Той е създател и на бойните изкуства в България, малко хора го знаят. Доживява до 98 години. Казва "човешкият дух може да победи съдбата.
Тази година работим по съвместен проект с МО, НВИМ и Съюза на ветераните - надявам се за изнесени уроци, които са трудни при нашия дневен режим. Тестовете малко ограничават нещата и не дават възможност учениците да разказват."
Финалът е с учениците Асен Банков и Марая Иванова:
Асен е 10 клас, джудо и самбо: "Много съм щастлив, че съм тук. Трябва да си много дисциплиниран, имаш ли желание, има и начин. По-уверен си, отиваш да печелиш и да мачкаш! Учителите много добре ни разбират и помагат, градим само нагоре и напред. При мен баща ми бе главният фактор да дойда тук. На НВО по български имах 88 точки, по математика - 93. Важно е спортистите да са интелигентни. Има клише, че са тъпи, ама не е така. Искам да стана олимпийски шампион и след това да завърша право. Желая да стана адвокат - много ми харесва как защитава хората. Щастието е да имаш хора, които обичаш, останалото е бонус."
Марая е 11 клас: "Ако си в друго училище, тренировките отиват на заден план. Винаги има нови трудности. Приятно е да се учи тук. И при мен баща ми бе причината да дойда тук. Треньорите много ми помогнаха. Мисля да продължа в НСА. Много е важно да имаш мотивация и постоянство. Мечтая за истински успехи."
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..