С включване от Габрово, събеседник по БНР-Радио София бе Маргарита Доровска, куратор на новия център.
Идеята за създаването на Център за съвременно изкуство на името на Кристо и Жан-Клод е доста стара, почти от началото на Прехода. Дълго време върху нея са работили група интелектуалци от града.
"Това е проект в процес с дълга история, съвършено нов дотолкова, доколкото отскоро има сграда и конкретни дейности, уточни Доровска (►).
Тя сподели, че е добре запозната с изкуството и проектите на Кристо и Жан-Клод още преди срещите с тях, но именно те са били ключов момент, за да разбере творчеството им по-добре.
"За мен това бе много силно мотивиращ момент, за да успея да отделя съществена част от времето и енергията си, за да се занимавам с център „Кристо и Жан-Клод" - поясни тя. - Обърнаха към мен като към човек, който може да се включи в развитието на тази идея. Направихме две изложби – едната посветена на проектите на Кристо и Жан-Клод, а другата - посветена на миналото на семейство Явашеви в Габрово."
Реализацията на идеята доста се ускорява след избиране на сградата за центъра - бившия текстилен техникум, затворен от 2008 година.
"Сграда с просторни помещения и високи тавани - подходящо място за създаване и представяне на изкуство - подчерта Маргарита Доровска. - И разбира се, заради темата за текстила, очевидно свързваща с изкуството на Кристо и Жан-Клод, но и с индустриалната история на Габрово."
Още подробности по темата как рода на Кристо е свързан с текстилната индустрия на града, впечатления от 3-дневното откриване на културната институция в присъствието на Владимир Явашев, племенник на Кристо, като специален гост на събитието, и какво предстои, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..