Фотографски проект като "Невидима София" може да създаде само човек, който обича този град. И Цвета Кулинска е точна такава. Обича да ходи пеша и да се вглежда в хората и най-вече - във фасадите на сградите около себе си.
Вдига носталгичен поглед нагоре към бароковите извивки на Народния театър, с невъобразимата си пищност и ясно разпознаваемия почерк на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер, витражните прозорци на Централните хали, показващи ни блестящия сецесион на арх. Наум Торбов, спиращите дъха ренесансови мотиви на сградата на Ректората, дело на арх. Йордан Миланов, пленяващите детайли от сградата на Централната минерална баня, напомнящи националния романтизъм.
Пред БНР-Радио София Кулинска беше откровена – подтикът и мотивацията за проекта е "нуждата от красота в градската среда, сградите, скрили история, която не можем да оставим неразказана".
"Събрах различни фотографии, исках да видя как всеки автор интерпретира темата. Сградите в различен ракурс – и детайли отблизо, и отдалеч – разказа Кулинска. – Идеалната цел е да насочим обществения интерес към опазване на културното архитектурно наследство."
За се стигне до експозицията, Цвета Кулинска (▲) е изчела всичко възможно по темата в библиотеката и в интернет. Обходила е десетки конкретни къщи, проведени са интервюта с повече от 10 архитекти и урбанисти.
Във финалната селекция участват петима фотографи, сред които един моден и двама любители.
Творбите от Бони Бонев, Ваньо Димитров, Георги Андинов, Георги Величков и Никола Николов са създадени специално за изложбата.
Тя ще бъде разположена в галерия "Doza" от 2 до 5 ноември, след това ще гостува в софийския The Mall (6-19.11.2023), а от дирекция култура са поканили авторите за показване в Градската градина пред Народния театър от 27 ноември до 7 декември.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
Кадър от изложбата "Невидима София" Източник: "Програмата"
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..