Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Цанова има носталгична бленда и твори меланхолична музика

Милена Цанова е млада певица, която сама продуцира своята музика. Тя се вдъхновява от различни неща, но и атмосферните условия оказват влияние на настроението и продуктивността ѝ.

"Аз по принцип предпочитам малко по-хладните сезони, защото музиката, която правя, понякога е малко по-меланхолична и да кажем, че самата вибрация по време на есента доста повече влиза в това, което съм аз и като човек", разказва за предпочитанията си Милена Цанова. Въпреки, че есента ѝ кореспондира повече, тя обожава и лятото, което за нея е свързано с "почивка на душата". По време на летния сезон тя се забавлява с други дейности и не набляга толкова на творчеството.

Както настроението, което носи есента, така и музиката на Милена Цанова е меланхолична. Това вероятно се дължи и на музиката, която слуша. От малка е почитателка на стиловете от 70-те и 80-те години. Обича рок и метъл. По-късно се запалва и по джаза. Обича още инди и британски рок. Споделя, че в дома си не е имала човек, който "да я облъчва с чалга". Но меланхоличното ѝ звучене има общо и с "носталгичната бледа", която носи гласът на певицата.

Пример за едно такова меланхолично парче е песента "Erase me", която е по музика и текст на Милена. Аранжиментът е на Денис Попстоев. Песента е на английски език, което певицата споделя, че е неин избор, заради по-широката аудитория, която би могла да я разбере.

"Голяма част от артистите на новото време творят на английски, независимо от коя част на света са. Първо: тези от нас, които са учили английски от доста по-ранна възраст, или са се развили в новото поколение, доста по-бързо мислим на английски. Другото, което е: английският е един доста красив език. Не че българският не е, той е много по-богат и със сигурност е леко по-груб, затова много хора предпочитат да творят на английски", това споделя като една от причините да се обърне към английския език, когато пише текст за песен. Другата причина е, че Милена би искала нейната музика да се слуша и извън България. Третата причина, която авторката изтъква е, че това е нейната първа песен, която тя е написала на 13 години.

Освен създавайки музика Милена Цанова работи "корпоративна работа", която ѝ позволява да финансира своята артистична изява. Тя споделя, че в България не е чак толкова трудно да се самопродуциращ, тъй като няма твърде големи лейбъли. Има само един-два, които са в R'n'B и хип-хоп стила, но всичко останало е "румънски поп", казва музикантката за ситуацията с популярната музика в България.

Народната музика и българският фолклор са в сърцето на Милена Цанова. Тази любов тя вплита в своите песни под формата на беквокали.

На младата изпълнителка й предстои да издаде EP, също да реализира и концерти.

Повече за Милена Цанова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пазарите - екзотиката на един град на ръба между Ориента и Европа

Историята на пазарите и тяхната роля в живота на хората е във фокуса на филма “Изчезващият пазар като културен феномен”. На 8 октомври от 19.00 ч. в галерия „Сердика”, ще бъде отбелязан краят на снимачния период на документалния филм с изложба и пет любопитни видеа с вълнуващ и неочакван разказ от пет различни режисьори, участващи в проекта...

публикувано на 02.10.24 в 13:50

"Училище за надежда", в което детските мечти се сбъдват

На 1 ноември в кината тръгва филмът за едно необикновено училище, в което детските мечти се сбъдват. Идеята за "Училище за надежда" е на Яна Алексиева и Симеон Цончев, които от дълги години се познават с основателите на училището в с. Русаля за деца в неравностойно положение, бившите актьори  Анимари Димитрова и Златко Златков . В него учат деца..

публикувано на 02.10.24 в 12:14

Информационният портал на Столичната община за изборите помага на софиянци

Информационният портал на Столичната община относно изборите за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. и за частичен избор за кмет на кметство Лозен, Столична община, на 20 октомври 2024 г. и този път ще предостави цялата необходима информация за гласоподавателите. Той е създаден, за да осигури на столичани лесен достъп до всички ресурси и..

публикувано на 02.10.24 в 11:53

В ЦИК са получени над 30 хил. заявления за гласуване в чужбина

В Централна избирателна комисия (ЦИК) са получени 30 688 заявления за гласуване в чужбина. В сравнение с изборите на 9 юни са по-малко, коментира председателят на комисията Камелия Нейкова, цитирана от БТА. Всеки, който има право да гласува и се намира в чужбина, може да упражни правото си на вот срещу документ за самоличност. До 12 октомври е срокът..

публикувано на 02.10.24 в 11:23

Боряна Хаджиминчева-БОД, с първа самостоятелна изложба „Подир нишката“

На 1 октомври от 18.30 ч. в столичната галерия „Ателие 28“ Боряна Хаджиминчева - БОД, представя първата си самостоятелна изложба „Подир нишката“, която включва 20 творби в областта на съвременната бродерия. Експонатите представляват минималистични творби, улавящи онази невидима част у човека, която като приказна нишка го води в живота - понякога с..

публикувано на 02.10.24 в 10:36

БДЖ търси 2000 нови служители

В следващите 3 години близо 1400 служители от системата на БДЖ ще са навършили пенсионна възраст, а след шест години – над 1800 от останалите. Средната възраст на работниците е около 52 години. Близо 2000 работни места стоят незаети в системата на БДЖ, а ръководството й изпитва трудности да намери качествени служители. Това става ясно от справка за..

публикувано на 02.10.24 в 10:17
Университет по архитектура, строителство и геодезия

Увеличават се желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия

През последните години се увеличават желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Висшето училище е с дългогодишни традиции, а специалистите, които са завършили учебното заведение, са създали и все още създават огромна част от заобикалящата ни среда. Специалностите са традиционни, някои от тях с над 80-годишна..

публикувано на 02.10.24 в 09:23