Алгоритмите в социалните мрежи - задкулисният куратор на информация в ежедневието ни. По темата говорим с Иван Пантелеев, преподавател по дигитален маркетинг, съдружник и ръководител на Акаунт отдела в Xplora BG:
"Социалните мрежи като алгоритми базират на нашия профил, на това, което обичаме да гледаме. Това са рекламни платформи - за да е успешна, имат нужда от хора с добро и предвидимо поведение. Платформите го анализират. Анализът им позволява да имат по-добро преживяване. Съдържанието отговаря на нашия профил. ФБ ограничи бизнес-страниците, за да се увеличи тези от приятели. Ако хората виждат само реклами, спират да следят платформите. Аз лично следвам бизнеси и хора, които ми харесват, сам контролирам своя фийд. Всеки има отстрани бутон "не искам да виждам повече подобно съдържание".
Когато се създаде профил, той има конкретно съдържание. Платформата анализира взаимодействието със съдържанието и спрямо поведението се получава сходно съдържание, което кара да се стои повече в социалните мрежи. Има пасивни и активни интеракции, колкото повече прекарваш време, коментираш, споделяш, даваш реакции - платформите ги анализират повече. Пасивните гледания не дават голяма релевантност.
Уникалното за Тик-Ток е, че хвана момента в който всеки може да създава съдържание. Търсачката му също работи по-добре от тези на другите платформи. В Азия се използва предимно как да учиш по-бързо.
Мястото където се намираме през деня, определя съдържанието, което потребяваме онлайн. Динамиката на ежедневието определя. Когато си в покой, обикновено отиваш в ютюб и гледаш множество сторита. Затова са кратките формати - но по на често. Но да направиш видео от 10-15" се работи часове.
Според мен, кратките формати ще останат, но ще продължат да се променят. Хората имат интерес от тях, но и поколенията се променят."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..