Организацията започва работа през 2005 г., с една мечта - да осигури по-добър живот на децата в институциите. Личности от различни сфери на обществения живот подкрепят фондацията през годините, а целта е една - подобряване на качеството на живот на деца и младежи в неравностойно положение.
В центровете на фондация “Сийдър” вече 18 години, дом намират деца и младежи с интелектуални затруднения, както и такива, живеещи извън семействата си.
Пред Радио София Александрина Димитрова - изпълнителен директор на фондацията сподели, че работят в две направления.
„Осигуряваме 24-часова грижа на деца и младежи, които по различни причини не могат да живеят със семействата си. Другото направление е да подкрепяме млади хора с интелектуални увреждания и техните семейства. През годините разбрахме, че е изключително важно да създадем близка до семейната среда за тези деца и младежи, които за съжаление, не могат да живеят със своите родилите и близки, но също така осъзнахме, че също толкова важно е да помагаме на тези семейства, които все пак са си казали „да, аз мога да се справя, аз ще се грижа за моето дете“, но когато детето порасне, то остава на практика, без никаква подкрепа“, обясни Александрина Димитрова.
Често децата, които попадат в центровете на фондацията са изпаднали в трудни ситуации, в които физическото и емоционалното им оцеляване е било застрашено. Във фондацията те получават подкрепа и грижи. Различни терапевти са в помощ на младежите да се справят с живота си и да бъдат по-самостоятелни.
Днес фондацията управлява 9 социални услуги и осигурява над 11 000 часа годишно специализирана терапия на деца и младежи.
„Имаме 8 центъра, с близо 60 деца и младежи в момента. Бройката се променя, тъй като децата порастват и напускат центъра, но пък идват нови. Друга част се настаняват при нас по спешност, в случаи, в които има насилие в семейството или деца, които са били осиновени, но по различни причини са оставени след това, деца, които са били в приемно семейство, но в един момент приемното семейство не може повече да полага грижи и се отказва, тогава те отново попадат при нас“, каза Александрина Димитрова.
Тя сподели, че децата отиват при тях обезверени, смятайки че отново ще бъдат изоставени. Димитрова сподели, че много трудно се изгражда доверие с младежите, така че да започнат да имат самочувствие.
Фондацията набира дарения целогодишно и всеки може да се включи.
За 18 поредна година, на 11 ноември те ще проведат своя благотворителен бал, с близо 200 гости, с който ще помогнат децата и младежите в центровете на фондацията да живеят добре.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..