По думите й в последните години бизнесът работи все повече в посока на Зеления преход. Освен това тя добави, че не малка част от малкия и среден бизнес имат устойчиви политики в тази посока. Относно това как концепцията за кръговата икономика и устойчивото развитие си проправят път в българската икономика и на какъв етап е развитието на тази устойчивост, Гогова каза:
"Тук ще започна с прилагането на принципа "замърсителят плаща сметката". В действащото национално и европейско законодателство това е един основополагащ принцип за развитието на кръговата икономика и устойчивостта. Тук е редно да кажем, че пълноценното използване на ресурсите за производство и образуването на все по-малко отпадъци е водещ принцип в това, да е ефективно и да се грижим за околната среда. И тук вече идва стремежът да намаляваме повече отпадъците и където е възможно да използваме образуваните от производството други продукти", посочи Гогова.
Тя отбеляза, че в тази посока има редица примери и всички тези теми са залегнали в законодателството:
"В Закона за управление на отпадъците има предвидени текстове за т. нар. "страничен продукт" и "краен отпадък", който стимулира търсенето на възможности за използване на потоци, които имат приложение и могат да носят добавена стойност. Това, което все още не виждаме е стимул на изпълнителите на строителни дейности на национални обекти да влагат отпадъци от преработващата промишленост - металургия, керамика... Част от законодателството за кръгова икономика е и по-широкият обхват на разширената отговорност на производителите и включването на нови групови и масово разпространени отпадъци."
Гогова отбеляза, че част от пакетът с мерки на ЕК е насочен към прехода от кръгова икономика, като двигател за глобална конкурентноспособност и устойчив икономически растеж. По този настоящ документ се явява и като част от пакета мерки на правителството на България, който е за преход към кръгова икономика на национално ниво. Страгетията е със срок на изпълнение 2022-2027 година. Тя сподели, че не малко бизнеси работят в насока намаляване на пластмасата със заложени конкретни цели.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..