Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готова ли е България за Зеления преход?

Снимка: Радио София

Готов ли е българският бизнес за Зеления преход и как концепцията за кръговата икономика и устойчивото развитие си проправя път в българската икономика? На 9 ноември 2023 г., от 9:00 ч., в София, Interpred-WTC ще се проведе конференцията "Зелена трансформация: Кръгова икономика и устойчиво развитие – хора, материали и бизнес модели". На едно място ще се съберат представители на Министерството на околната среда и водите, Столичната община, Фонда на фондовете, Българската хранителна банка, браншови асоциации, мениджъри на компании, консултанти и др. Във фокуса на дискусиите ще бъдат теми като бизнесът с устойчиви продукти, отпадъците като ресурс, ресурсната ефективност, правната рамка и възможностите за финансиране. Подробности пред Радио София разказа организаторът на събитието Надя Гогова.

По думите й в последните години бизнесът работи все повече в посока на Зеления преход. Освен това тя добави, че не малка част от малкия и среден бизнес имат устойчиви политики в тази посока. Относно това как концепцията за кръговата икономика и устойчивото развитие си проправят път в българската икономика и на какъв етап е развитието на тази устойчивост, Гогова каза:

"Тук ще започна с прилагането на принципа "замърсителят плаща сметката". В действащото национално и европейско законодателство това е един основополагащ принцип за развитието на кръговата икономика и устойчивостта. Тук е редно да кажем, че пълноценното използване на ресурсите за производство и образуването на все по-малко отпадъци е водещ принцип в това, да е ефективно и да се грижим за околната среда. И тук вече идва стремежът да намаляваме повече отпадъците и където е възможно да използваме образуваните от производството други продукти", посочи Гогова.

Тя отбеляза, че в тази посока има редица примери и всички тези теми са залегнали в законодателството:

"В Закона за управление на отпадъците има предвидени текстове за т. нар. "страничен продукт" и "краен отпадък", който стимулира търсенето на възможности за използване на потоци, които имат приложение и могат да носят добавена стойност. Това, което все още не виждаме е стимул на изпълнителите на строителни дейности на национални обекти да влагат отпадъци от преработващата промишленост - металургия, керамика... Част от законодателството за кръгова икономика е и по-широкият обхват на разширената отговорност на производителите и включването на нови групови и масово разпространени отпадъци."

Гогова отбеляза, че част от пакетът с мерки на ЕК е насочен към прехода от кръгова икономика, като двигател за глобална конкурентноспособност и устойчив икономически растеж. По този настоящ документ се явява и като част от пакета мерки на правителството на България, който е за преход към кръгова икономика на национално ниво. Страгетията е със срок на изпълнение 2022-2027 година. Тя сподели, че не малко бизнеси работят в насока намаляване на пластмасата със заложени конкретни цели.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bandanna е новата група на Анна-Мария Въртовска

След дълго търсене Анна-Мария Въртовска създаде своя група , чийто песни вече можете да чуете в софийските клубове. Групата се казва Bandanna , по идея на приятел на вокалистката. "Много, много тежки критерии. Трябва да са ужасно красиви, невероятно талантливи...", разказва за подбора на музикантите, с които да свири Анна-Мария. В крайна сметка..

публикувано на 11.07.24 в 11:23

Горешляци 2024 с богата програма в Банкя

Столична община - район "Банкя" кани всички на своя празник от 12 до 15 юли 2024 г. на празника Горешляци 2024 по случай 55 години от признаването на Банкя за град. Някои от акцентите са моноспектакълът "Неведение" на Албена Ставрева, концертите на поп сензацията DARA и на фолклорната прима Гуна Иванова. Посетителите ще могат да видят мюзикъла..

публикувано на 11.07.24 в 10:43

Инициатива по разпознаване на песента на птиците

Инициативата "По песента ще ги познаете" на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) ангажира хора с нарушено зрение в опазването на природата. "По песента ще ги познаете" е иновативен проект на Българско дружество за защита на птиците, чрез който се насочва вниманието към характерните, видовоспецифични звуци, които издават птиците. По..

публикувано на 11.07.24 в 09:51

Жегата остава и днес

Днес също ще бъде предимно слънчево и горещо. Ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места в следобедните часове ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб, в Източна България – до умерен североизточен вятър. Максималните температури ще са предимно между 34° и 39°, в София – около 34° . Над Черноморието ще преобладава..

публикувано на 11.07.24 в 07:20

Васил Терзиев: Смяната по такъв начин на шефа на "Метрополитен" е атентат срещу София

Кметът на София го нарече "атентат срещу града" смяната на шефа на столичното метро и посочи, че го е срам защото директорът на Столичния "Метрополитен" инж. Стоян Братоев не заслужава да бъде отстранен от поста по този начин, тай като е работил за развитието на града. Ще бъдат сменени шест ръководители на общински дружества. Те ще бъдат..

публикувано на 10.07.24 в 18:45

Google Maps с нововъведения

Google Maps с иновации, които ще променят изцяло потребителското преживяване на милиони по света - интервю с Георги Караманев от платформата "Дигитални истории". По думите му постепенно идва време да се интегрират възможностите на изкуствения интелект. "Много нови възможности  дава Google Maps, те го правят тихичко и не толкова шумно..

публикувано на 10.07.24 в 18:09

Да не омаловажаваме рисковете от топлинен стрес! Как да се пазим в жегите?

Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник “...

публикувано на 10.07.24 в 18:05