Музеят на хумора и сатирата в Габрово провежда традиционното си есенно събитие "Карикатурен салон 2023", в периода от 9 ноември 2023 г. до 25 февруари 2024 г. Тази година в него са включени 3 изложби. Повече подробности разказа пред Радио София Светлана Михайлова, "Връзки с обществеността" от Музея на хумора и сатирата.
"Карикатурният салон е една традиция, която датира от 10 години. Започна с едно малко по-различно име – "Карикатурен десант" през 2013 г., а от 2018 носи настоящото име. Ние от създаването си сме организирали редица изложби и конкурси за карикатура. Това е събитие в което винаги се откриват малко повече изложби, които варират като брой във времето, но винаги са били любими на нашата публика", сподели тя.
"Тази година "Карикатурен салон 2023" представя 3 изложби с близо 200 карикатури на 32-ма автори. Най-голямата от тях е селекцията избрани творби от 48-мата национална изложба на карикатурата, която представлява ежегоден преглед на най-високите постижения на съвременните български художници, работещи в областта на различните жанрове на карикатурата. По традиция авторите показват творби от последната година отразили случилото се в обществения и политическия ни живот, както и с поглед към световните събития и вечните теми в човешките взаимоотношения. Музеят представя редица творби на български карикатуристи, а голямата награда на музея, за тази година получи художникът карикатурист Марио Иванов.
"Всъщност, като втора изложба е представена неговата самостоятелна изложба "Метаморфози", отбеляза Михайлова.
Марио Иванов - Maxter е графичен дизайнер, специализиран в дизайна на опаковки. Увлича се по лого дизайна и илюстрацията. Член e на платформата за плакатно изкуство "Плакат Комбинат". Меломан и колекционер на грамофонни плочи. Завършил Дизайн в Хуманитарна гимназия "Акад. Анание Явашов" - Разград. Бакалавър и магистър по Индустриален дизайн при Технически университет - Варна. През последните години е участвал в Биеналето на илюстрацията в София, в няколко издания на Национална изложба на карикатурата, "Европа на български" и "Личности, герои, вдъхновители" на платформата "Плакат Комбинат", Габровското биенале на хумора и сатирата, както и в общи карикатурни изложби в Турция, Македония и България.
Третата изложба представена от “Карикатурен салон“ е на руския карикатурист Сергей Елкин, който е може би най-известният руски карикатурист извън граница. От известно време живее в България и това е първата му самостоятелна изложба в страната ни, уточнява Светлана Михайлова.
Сергей Елкин завършва архитектура и се занимава с проектиране на градове до края на 80-те години на ХХ век. Участвал е в разработката на общоустройствените планове на Воронеж, Белгород и Старий Оскол. С разпадането на СССР се премества във вестникарския бизнес. Работил е като художествен редактор, а след това и като главен редактор на няколко руски вестника. От 1998 е професионален карикатурист. Преместването в Москва му позволява да си сътруднича с централни руски издания. След въвеждането на цензурата върху политическите карикатури, той започва да рисува за опозиционни издания. През последните години е публикувал в Известия, Российская газета, The Moscow Times, Ведомости, Polit.ru, The Guardian, Economist, Svoboda.org и много други. Главните герои на карикатурите са руски политици. Автор на книгата "Двуглавата Русия. История в картинки" (2014). През 2017 г. получава наградата Герд Буцериус за "Свободната преса на Източна Европа".
"Но той прави и други неща, подходящи дори и за деца, много добър илюстратор е. 50 на 50 е процентът на политическата карикатура и тази свързана със живота изобщо", поясни още тя за творчеството на Сергей Елкин.
Като цяло карикатурите от трите изложби представят както политически теми, така и теми свързани с живота на обикновения човек, включително имагинерни теми. Това са лесноразбираеми произведения, някои дори без заглавия, но става ясно още от прав поглед към какво се опитва да насочи вниманието авторът, разкрива Михайлова.
Изложбите от "Карикатурен салон" ще останат в Музея на хумора и сатирата в Габрово, в Зала №3, до 25 февруари, 2024 г.
Чуйте още от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..