Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 9 ноември до 24 февруари 2024

"Карикатурен салон" в Музея на хумора и сатирата в Габрово

Снимка: Fb/Музей на хумора и сатирата

Музеят на хумора и сатирата в Габрово провежда традиционното си есенно събитие "Карикатурен салон 2023", в периода от 9 ноември 2023 г. до 25 февруари 2024 г. Тази година в него са включени 3 изложби. Повече подробности разказа пред Радио София Светлана Михайлова, "Връзки с обществеността" от Музея на хумора и сатирата.

"Карикатурният салон е една традиция, която датира от 10 години. Започна с едно малко по-различно име – "Карикатурен десант" през 2013 г., а от 2018 носи настоящото име. Ние от създаването си сме организирали редица изложби и конкурси за карикатура. Това е събитие в което винаги се откриват малко повече изложби, които варират като брой във времето, но винаги са били любими на нашата публика", сподели тя.

"Тази година "Карикатурен салон 2023" представя 3 изложби с близо 200 карикатури на 32-ма автори. Най-голямата от тях е селекцията избрани творби от 48-мата национална изложба на карикатурата, която представлява ежегоден преглед на най-високите постижения на съвременните български художници, работещи в областта на различните жанрове на карикатурата. По традиция авторите показват творби от последната година отразили случилото се в обществения и политическия ни живот, както и с поглед към световните събития и вечните теми в човешките взаимоотношения. Музеят представя редица творби на български карикатуристи, а голямата награда на музея, за тази година получи художникът карикатурист Марио Иванов.

"Всъщност, като втора изложба е представена неговата самостоятелна изложба "Метаморфози", отбеляза Михайлова.


Марио Иванов - Maxter е графичен дизайнер, специализиран в дизайна на опаковки. Увлича се по лого дизайна и илюстрацията. Член e на платформата за плакатно изкуство "Плакат Комбинат". Меломан и колекционер на грамофонни плочи. Завършил Дизайн в Хуманитарна гимназия "Акад. Анание Явашов" - Разград. Бакалавър и магистър по Индустриален дизайн при Технически университет - Варна. През последните години е участвал в Биеналето на илюстрацията в София, в няколко издания на Национална изложба на карикатурата, "Европа на български" и "Личности, герои, вдъхновители" на платформата "Плакат Комбинат", Габровското биенале на хумора и сатирата, както и в общи карикатурни изложби в Турция, Македония и България.

Третата  изложба представена от “Карикатурен салон“ е  на руския карикатурист Сергей Елкин, който е може би най-известният руски карикатурист извън граница. От известно време живее в България и това е първата му самостоятелна изложба в страната ни, уточнява Светлана Михайлова.


Сергей Елкин завършва архитектура и се занимава с проектиране на градове до края на 80-те години на ХХ век. Участвал е в разработката на общоустройствените планове на Воронеж, Белгород и Старий Оскол. С разпадането на СССР се премества във вестникарския бизнес. Работил е като художествен редактор, а след това и като главен редактор на няколко руски вестника. От 1998 е професионален карикатурист. Преместването в Москва му позволява да си сътруднича с централни руски издания. След въвеждането на цензурата върху политическите карикатури, той започва да рисува за опозиционни издания. През последните години е публикувал в Известия, Российская газета, The Moscow Times, Ведомости, Polit.ru, The Guardian, Economist, Svoboda.org и много други. Главните герои на карикатурите са руски политици. Автор на книгата "Двуглавата Русия. История в картинки" (2014). През 2017 г. получава наградата Герд Буцериус за "Свободната преса на Източна Европа".

"Но той прави и други неща, подходящи дори и за деца, много добър илюстратор е. 50 на 50 е процентът на политическата карикатура и тази свързана със живота изобщо", поясни още тя за творчеството на Сергей Елкин.

Като цяло карикатурите от трите изложби представят както политически теми, така и теми свързани с живота на обикновения човек, включително имагинерни теми. Това са лесноразбираеми произведения, някои дори без заглавия, но става ясно още от прав поглед към какво се опитва да насочи вниманието авторът, разкрива Михайлова.

Изложбите от "Карикатурен салон" ще останат в Музея на хумора и сатирата в Габрово, в Зала №3, до 25 февруари, 2024 г.

Чуйте още от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работиха: Спаска Давранова, Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Костадин Коларов и професор Игор Кононенко

Пране на пари и тероризъм - нова специалност в НБУ

"Противодействие на изпиране на пари и на финансиране на тероризма" е най-новата магистърска програма, разработена от Департамент "Национална и международна сигурност" в сътрудничество с Департамент "Икономика" на Нов български университет. Целта на програмата е да предложи обучение на широк кръг от потенциални студенти – служители в държавната..

публикувано на 27.08.24 в 18:31

Мениджър за един ден

module id="m304" class="">Какви са мечтите на младите българи? Подробности ще чуете от Георги Илиев, "Джуниър Ачийвмънт България", който е от организаторите на събитието, което всяка година дава възможност на амбициозни младежи от цялата страна да разберат как работи бизнесът отвътре, помагайки им да изберат бъдещето си професионално развитие. На 24..

публикувано на 27.08.24 в 16:58

Поколенческите различия в трудовата среда

Анализ на Българската стопанска камара (БСК) в партньорство с КНСБ са насочени към изследване на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в 5 икономически сектора - "консервна промишленост", "дървообработваща и мебелна промишленост", "металургия", "производство на пиво", "търговия с петролни продукти".  Томчо Томов,..

публикувано на 27.08.24 в 15:55
През 1966 г.

Понеделници с 10 филма, заснети в София

Как е изглеждала София през изминалите десетилетия може да се види и в българските филми, снимани в българската столица. Последните поколения надали могат да си представят живота, хората и движението по софийските улици само по разкази и картички, но в помощ на младите зрители идва инициативата на кино "Влайкова" . Тя е озаглавена..

публикувано на 27.08.24 в 12:19

Магия, необятност, свобода движат Йоанна Лязова във фотографията

Йоанна Лязова е моден и концептуален фотограф. Тя винаги е обичала да снима, дали с телефон или със стар фотоапарат, но идва момент, в който решава да превърне това хоби в професия. "Един ден просто видях обява за стартираща академия по фотография и си казах: това е, сега е моментът, сега или никога! Всъщност след това менторът много успя да..

публикувано на 27.08.24 в 11:43
Снимки: cinelibri.com

"Синелибри" се разраства с професионален кино-литературен форум

Първият световен форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books) посреща големи имена в киноиндустрията в София през октомври. Той е в рамките на 10-ото издание на „Синелибри“ (10 октомври и 3 ноември) . Сред участниците ще бъдат Ханка Кастелицова, Джулиан Фридман, Изабел Фаувел, Янис Палавос, Миша Пекел, д-р Костас..

публикувано на 27.08.24 в 10:59