Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създадоха онлайн текстилен калкулатор

Снимка: Радио София

Българският бранд TexCycle създаде онлайн текстилен калкулатор, който показва какви са екологичните спестявания от оставените в контейнерите за разделно събиране текстилни изделия. Подробности за инициативата разказа Сирма Желева, изпълнителен директор на Българската асоциация "Кръгов текстил" и мениджър устойчиво развитие в компанията за оползотворяване на текстилни отпадъци, създала калкулатора.

"Една от целите на нашата компания, наред с това да се грижим за разделното събиране на текстил и оползотворяването на текстилните отпадъци е да запознаваме хората с това, колко е важно всъщност и какви са ползите от разделното събиране. Затова направихме и този калкулатор, чрез който те мога да видят с помощта на примери какъв е техният принос за околната среда, въвеждайки количествата текстилни отпадъци, които са изхвърлили в контейнерите и сравнявайки ги с примери от ежедневието", сподели тя.

По думите й калкулаторът показва какви са спестяванията от гледна точка на въглеродни емисии и използваната вода и почва, както и от гледна точка на микро пластмасата. На контейнерите има QR код, който като бъде сканиран показва еко калкулатора, който може да бъде видян и на сайта на TexCycle. Желева отбеляза, че напоследък доста се коментира темата с текстилната индустрия, като се използва термина "текстилът - новата пластмаса". Текстилната индустрия е отговорна за 10% от общото количество от глобалните емисии, като самото производство е доста замърсяващ процес.  

"Носим ги доста кратко, данните показват, че понякога носим едва 7-8 пъти една дреха и вече не искаме да я носим. Ако тя попадне на сметището се разлага стотици години и води до още вредни въздействия, а ние произвеждаме и купуваме нови дрехи", отбеляза Желева.  

Ако дрехите биват изхвърлени в специализираните контейнери за текстил, тогава те биват оползотворени и нищо не попада на сметищата. Рециклирането е на няколко етапа. Сортират се годните за повторна употреба, тъй като това е най-екологичният начин за оползотворяване. Тези, които не са годни се отделят за производството на памучни парцали. Отскоро във Варна има експериментална линия за сортиране по механичен начин.

"Само за тази година на територията на София сме събрали над 1000 тона текстилни отпадъци. От началото на системите за разделно събиране на текстил в София, което беше през 2019 година сме събрали над 4500 тона. В България, спрямо страните от Западна Европа разделното събиране на текстил стартира много по-късно. Причините за това са чисто икономически, просто качеството на суровината събрана в Западна Европа е по-високо", отбеляза Желева.

В момента тече процес на коментиране на законодателни инициативи в тази насока, като целта е във всеки град да има достатъчно контейнери за текстил. Срокът за приемане във всички държави на ЕС за разделно събиране на текстил е 2025 година. На 16 ноември 2023 ч в Галерия "Кредо Бонум" се открива изложба, на която са представени творби от текстилни отпадъци.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Гергана Дамянова, Младежки театър

"Буратино" на Славчо Маленов - история за театъра и за свободата в изкуството

"Имало едно време един стар майстор, който правел кукли. Правел той куклите, учел ги да танцуват и да пеят…"   – така започва историята си Татко Карло пред малкия Буратино. С този майстор и неговите кукли ще ви срещне най-новият куклен спектакъл – "Буратино" от Алексей Толстой по драматизацията и режисурата на Славчо Маленов. "Ние, както сме..

публикувано на 12.02.25 в 13:10

В музеи на САЩ и Канада над половин милион видяха 700 уникални артефакта от България

След повече година турне българските съкровища от изложбата "Владетелите на Европа" , представена в САЩ и Канада , се завърнаха в България и отново могат да бъдат видяни във витрините на Националния исторически музей (НИМ). В Чикаго живее огромна българска общност. В музея там работят и български експерти. Те предложили да бъде..

публикувано на 12.02.25 в 12:18

Група “Остава” с нова песен - “Виновен”

Чуйте целия разговор на Мартен Роберто и Свилен Ноев в звуковия файл . 

публикувано на 12.02.25 в 11:35

Виктория е първото инвитро бебе на Столичната община за 2025 г.

Още едно красиво момиченце се появи на бял свят, след като родителите му бяха финансирани по Програмата на Столичната община за подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от инвитро процедури с донорски яйцеклетки. Виктория е с мерки 3,850 кг и 51 см и се роди в болница "Надежда" под грижите на д-р Тихомирова,..

публикувано на 12.02.25 в 10:33

Качеството на топлоснабдяването е един от основните проблеми, за които гражданите на София сигнализират

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов и до изпълнителния директор на столичната топлофикация Петър Петров, в което настоява хилядите жители на София в жк. “Младост-1”, жк. “Студентски град“”, жк. “Дървеница”, кв. “Витоша” и кв. “Малинова долина” да получат компенсации..

публикувано на 12.02.25 в 09:13

Вече имаме опит в такива ситуации. Учениците излязоха в дистанционно обучение

Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Панчева - директор на 55. СУ "Петко Каравелов"..

публикувано на 12.02.25 в 08:51

Отбелязваме Световния ден за борба с епилепсията

През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..

публикувано на 12.02.25 в 08:33