Отговорът се крие някъде преди 110 години, когато страната ни започва да използва самолета освен за разузнаване и за бойни цели. Двете големи имена, свързани със самолетостроенето у нас са Асен Йорданов, който се смята за бащата на първия български самолет и проф. Цветан Лазаров. Първият български самолет е представен през 1915 г. Прототипът е на Асен Йорданов. Голяма част от житейският му път минава в Америка, където насочва таланта си в други сфери. Смята се, че той е един от създателите на въздушната възглавница в автомобилите, участва в изобретяването на телефонния секретар, продава над 700 000 копия от книгите, които пише, включен е в различни списъци на славата в Америка.
Проф. Цветан Лазаров остава в България и работи като механик на летището край Свиленград. Това е едно от местата, където се ражда българската авиация. Записва се в аеропланното училище в Божурище, където обаче го достига съдбата на много други български авиатори - с Ньойския договор на България е забранено да има бойна авиация. Цветан Лазаров проектира последния серийно произвеждан у нас самолет, който е кръстен на него - "Лаз".
Още за историята на площад Авиационен или Площада на авиацията можете да чуете в интервюто на Ана Попова с историка д-р Тодор Чобанов.
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..