Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се визуализират стихотворения?

Снимка: Радио София

Може ли поезията да бъде визуализирана? По темата в предаването "Радиокафе" говориха Милена Илиева и Силвия Пешева. Двете дами правят екранизация на класическа българска поезия, като до момента имат видео на стихотворението "Приказка за честта" от Хр. Смирненски. По думите им много са искали да работят заедно и им е хрумнало да направят кратки форми, като са се чудели дали това да бъдат късометражни филми, разкази или части от пиеси.

"Мислихме, мислихме и решихме да направим стихотворения. След това обаче видяхме в интернет, че топлата вода отдавна вече е открита и има такива форми. Затова решихме да направим нашия прочит на стихотворенията и в тях да вкараме не само изпълнение на актьор или актриса, а да го пречупим и да вкараме всички изкуства вътре. Да бъде и театрално и кино заснето, да има визия, да има танци, музика... В първото ни стихотворение няма танц, но в следващите сме заложили да има", сподели Пешева.

"Ако има нещо, което е непреходно, това е емоцията. А едно от основните неща, което е заложено в поезията е емоцията", допълни Илиева. Изборът им се е спрял на "Приказка за честта", защото са открили драматургия в това стихотворение.

"Христо Смирненски е мой любим автор още от ученическите години, но винаги съм го чувствала близък. Той самият е творил в такива невръстни години и в момента, в който и двете го прочетохме по-внимателно и по-целенасочено, просто то само си каза: "аз съм", отбеляза Илиева. Тя поясни, че за нея като актриса е било доста трудно, защото е трябвало да се превъплъти в два коренно различни образа.

"Ние искрено се забавлявахме в целия процес и за нас беше важно да го споделим с хората", каза Илиева. За осъществяването на първия клип от проекта е помогнало финансирането по програма "Култура" към Столична община. Идеята на двете дами е занапред от класика да преминат към съвременна поезия.

"Другото стихотворение, което на мен лично много ми хареса и желанието ми е, освен Милена да включим и ученици е "Моята молитва" на Христо Ботев. Много ми се иска да покажем още по-съвременен и младежки прочит на точно това стихотворение", отбеляза Пешева.

"В "Приказка на честта" участва също така една млада музикантка - Ая Коева, която е ученичка от Музикалното училище "Любомир Пипков". Тя е и автор на произведение, което е писано по стихотворението "Приказка на честта".

"Искахме да съчетаем музиката със стихотворението и да има връзка между двете. Беше ни интересно тя на своята крехка възраст какво ще предложи. Бяхме изключително изненадани, защото се получи много добра симбиоза между сценичното изпълнение на Милена и изпълнението на Ая на виолончело", посочи Пешева.

"Много е важно за нас да успеем да привлечем младите към това, защото според мен поезията е една от най-висшите изяви на творчеството, на човешкия ум", каза Илиева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46