„Културата не е просто култура, тя може да се измерва“ – това твърдят експертите от Алфа Рисърч, които направиха мащабно изследване за икономическия ефект на A to Jazz - най-популярният фестивал за съвременна култура и джаз музика.
Според изнесените факти, над 2 милиона лева приход и 220% възвръщаемост на инвестициите носи фестивалът в икономиката на София през 2023 година.
Повече за това, което стои зад числата, пред Радио София разказа Елена Лилова от Алфа Рисърч.
„Дванадесет години усилия, труд и A to Jazz успява да се превърне в една от емблемите на културния живот на София, а защо не и на България. Едно толкова мащабно, а в същото време безплатно събитие за жителите на столицата и гостите на града. Проучването, което направихме, всъщност е второ, след 2019 г., но само по себе си, подобен тип проучване е уникално, защото в България не се мери икономическият принос, ефект, от културните събития“, отбеляза Елена Лилова.
По думите й, проучването цели да покаже и аргументира, че един културен продукт, културно събитие, има значителен принос за икономиката на града.
Артистичният директор на A to Jazz, Петър Димитров също се включи в разговора, за да разкаже повече за успеха, програмата и духа на фестивала.
„Беше вълнуващо и предизвикателство за нас, защото ние като част от екипа на артистите, трябваше да представим нещо, което касае точните науки. Истината е, че A to Jazz Festival се разви през годините и е всъщност доказателство за това, че финансирането на изкуството и културата не трябва да се разглежда като субсидия, като изливане на едни пари в нищото или даване на торба с пари, а да се разглежда като инвестиция, на нас ни липсва ясен закон за стратегия на българската култура“, посочи той.
"Абсолютно доказано е, че в България никой, или почти никой не събира данни, а това е ключово и не само в културния сектор, а въобще в огромна част от икономическите отрасли, а нашата борба и цел е, културата да бъде разпозната именно като икономически отрасъл“, изтъкна Петър Димитров.
Още подробности, чуйте от разговора в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..