Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското обществото не е излязло от патриархата

5
25 ноември е международния ден за елиминиране насилието срещу жени - официалният плакат на испанската столица по случая
Снимка: madrid.es

Радиокафе гостува на Института за държавата и правото при Българска академия на науките. По повод 25 ноември и научно-приложната конференция на ИДП по повод Mеждународния ден за елиминиране насилието срещу жени, говорим за реформата на защитата от домашно насилие, съдебната практика и какви са общите проблеми на борбата срещу домашното насилие в Европа. И още: какви изисквания поставя Европейския съд за защита правата на човека пред българската държава с оглед гарантиране на човешките права? Познава ли българският съд международните стандарти за защита правата на човека?
Ето и участниците:

Д-р Ирена Илиева, Директор на Института за държавата и правото, член на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа, председател на бюджетния комитет на агенцията на ЕС за основните права:
"Доволна съм от конференцията - интердисциплинарен диалог, има много предложения, много икономически аспекти, психологически изследвания. Проблемът се разгледа от различни аспекти.
Общите проблеми в Европа са много, но първо са изнасилванията. Много държави още изискват жертвите да го доказват. Една на всеки 20 жени са били жертва към 2014. Друго е домашното насилие. След 2019 има нарастване на фемицид - в Българията са над 20 убитите жени годишно. В 2022 всяка втора млада жена е била подложена на кибернасилие. То е трудно да се пребори, засяга активните жени, това е тежко посегателство над демокрацията. И последно - жените с увреждания.
Институтът предложи по-широк кръг от лица, които да търсят защита от домашно насилие. Превенцията е голяма липса - няма устойчиви програми, кампании. Сякаш обществото ни не е излязло от патриархата, което е недопустимо за държава-член на ЕС в 21-и век. Мерките за защита са крайно недостатъчни, както и психологическата помощ. Това са недоизкоренени остатъци от патриархална среда, както и последици след затварянето при пандемията.
Трудно е жертвата да изложи на показ личната си сфера, има и случаи, необхванати от закона, както ЛГБТИ+. Жертвите трябва да знаят и търсят своите права. Иска се много работа и компании, които да се подкрепят от държавата."
 
Гл. ас. адв. Петър Топуров:
"Проектът е обвързан с научни изследвания, които да бъдат представени пред колеги учени. Представих международните стандарти и отговора на българския законодател. Студията ще бъде със свободен достъп в сайта на ИДП. Дори и хора без юридическо образование да могат да се запознаят. Всеки акт на домашно насилие има потенциала да засегне основните права на човека - на живот, на лична сфера, забраната за дискриминация, не можем да ги изброим. Самото посегателство трябва да има конкретна тежест.
ЕСПЧ не дава готови разрешения, а формулира принципни положения. Задължения за активност от страна на държавата - създаване на правна уредба. Тя е свързана с всеки орган на държавата. Тя има и задължение да не накърнява тези права. Тази година най-после бе реформиран закона за домашното насилие, бе създадена правна рамка, но останаха няколко проблема, не е гарантирано равенството в третирането от страна на законодателя. Има несвоевременност, липса на оценка на риска, на достатъчен капацитет в държавните органи.
Реформата успя да проведе голяма част от стандартите на ЕСПЧ. Като общество не успяхме обаче да осигурим равната защита на еднополовите двойки. Всяка личност заслужава еднаква защита. Много често домашното насилие е извършено на 4 очи и невинаги е физическо. Специалният закон създава мерки за предотвратяване на бъдещи посегателства. Прекомерното изискване към пострадалия за детайли, ограничава получаването на защита." 
адв. Елка Пороминска:
"Целта на промените на ЗЗДН бе да разшири кръга на лицата, засегнати от домашно насилие. Измененията са 8, 2 са най-съществени. Нашата правна уредба не може да се разглежда извън тази на ЕС. За съжаление Истанбулската конвенция бе обявена за неконституционна от КС. Ние вървим след събитията. Необходимо е техническо време за конституиране на органи, да се изгради информационна система, както и да се измени правилника за прилагане на закона, да е налице координационен механизъм за действие.
Едно от най-важните изменения в ЗЗДН е увеличаването на срока за предявяване на молба до съда, от един на три месеца, по изключение - до шест. Знае се, че месечният срок беше кратък. Сроковете за насрочване на делото са до 1 месец, после съдът трябва да се произнесе по най-бърз начин. Решението може да се обжалва за седмица пред съответния окръжен съд/СГС, като неговото решение не подлежи на обжалване.
Но едно дело може да продължи до 2-3 години. Защитата трябва да е бърза и ефективна. Бързо трябва да е издаването на ограничителна заповед за незабавна защита (до 24 часа).  Жертвите винаги трябва да се обръщат към адвокат, да не търпят и да не си скриват главата в пясъка. Особено ако става дума за деца."
Доц. Ева Касева:
"Статистиката е страшна, официална такава няма и това е страшното. 20 убити и над 350 - жертви от началото на годината. Домашната агресия срещу жени е обявена като пандемия в сянка. За 2019-20 според статистика на ЮНЕСКО, 40% от децата са преживели насилие в училище, 30% - в домашни условия. 
В България правим опит за всеобхватна уредба с транспонирани директиви на ЕС, ЗЗДН, ЗЗД. Законът засяга и деца, присъствали на домашно насилие. В съдебната практика са определени съвместното съжителство и интимната връзка. Продължителността е спорна в публичното пространство - ако не са минали 60 дни, не е насилие ли?
В директиви на ЕС се уреждат правата на жертвите на домашно насилие. Имаме и закон за Европейската заповед за защита, тя е траспонирана. Има и директиви за сексуално насилие над деца и трафик на хора, които са транспонирани със закони. Установяват се и компютърните престъпления - кибертормоз и киберпрестъпления - към момента са предложения за всеобхватна уредба в ЕС. Има практика в Съда на ЕС за признаване на еднополов брак в рамките на ЕС." 
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00