„В началото на 2021 г. беше моето вдъхновение на старата Коледа да започнем този проект, а пък се получи така, че с Дани Николов, който през 2021 г. и 2022 г. беше нашия главен аранжор, си харесахме 26 ноември за премиера на албума. Така тръгна и решихме всяка година на 26 ноември да представяме новите пиеси в този проект“, каза Кръстина Денчева.
Споделя, че избира старинните песни от Север, тъй като много обича зимата и северната култура. Тази година в проекта е представена Естония.
„Естония е една логична стъпка в нашата разходка сред природата на Северна Европа. Ние първата година бяхме във Финландия, втората също частично. Аз още мината година имах тази идея за Естония, но по различни причини не се осъществи. Реших, че тази година вече е времето, в което тази прекрасна държава трябва да се появи в нашия проект“, обясни Кръстина Денчева.
Казва, че е привлечена от мелодичния естонски език. За нея звучи екзотично и празнично едновременно.
Новият албум носи заглавието “Коледни истории за брас и глас: Зима в Естония”. В него участват както вече свързани с проекта музиканти, така и нови - изпълнители и аранжори. Запазената марка на проекта са петте тромбона. В основата на квинтета е квартетът тромбони от Симфоничния оркестър на БНР проф. Атанас Кафезлиев, Калоян Горчев, Кирил Михайлов и Димитър Стоев. През тази година се присъединява и Кати Шул от оркестъра на Държавна опера Стара Загора.
“Коледни истории за брас и глас: Зима в Естония” съдържа две пиеси. Първата е със заглавие Läbi lume sahiseva (“В проскърцащия сняг"), а втората - Tiliseb tiliseb aisakell (“Зимни звънчета”).
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..