Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест в подкрепа на културата

Снимка: Елисавета Белеганска

На 6 декември 2023 г. Съюзът на българските музикални и танцови дейци (СБМТД), Съюзът на артистите в България (САБ), заедно с Независима синдикална федерация (НСФ) "Култура" към КНСБ и Национална федерация (НФ) "Култура" към КТ "Подкрепа" организират протест под надслов "Народ без култура е народ без бъдеще!". Той е за повишаване на средствата заделени за култура в Бюджет 2024 г. След протестите на 1 ноември 2023 година в национален ефир министърът на финансите обеща повишение на бюджета за култура с 50 процента, но Бюджет 2024 не предвижда такива промени.

Основните искания са:

  • Да се предприемат законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения, както е записано в Правителствената програма т. 13.2.19.
  • Осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура, за да спре унижението, на което са подложени всички, работещи в сектора;
  • Ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински оркестри, професионалните общински фолклорни ансамбли, Камерна опера – Благоевград и професионалните общински театри; 
  • Гарантиран от държавата минимален размер на възнагражденията на работещите в споменатите по-горе състави, постигнат в Браншовите колективни трудови договори, чрез постоянно целево допълващо финансиране;

По темата говори и актьорът Веселин Анчев, член на Националната синдикална федерация "Култура" към КНСБ. По думите му хората на културата са взети за "шарани" и "мълчаливи риби" от управляващите.

"Те ни залъгват само по предизборни кампании с това, колко е важна културата и, че ще стане приоритет за правителството, а всъщност после се мълчи, когато вземат властта", сподели той. И допълни:

"Радвам се, че Комисията по култура има своето мнение и своето виждане и адекватна реакция за това, че не се приема този бюджет заради унизително малката част, която той представлява. Да не забравяме, че културата е внесла около 4.5 до 5% от БВП, а ни се връщат 0.4%. Това е унизително малко. Хората на културата са будители, но как, когато те самите са в кръпки, когато нямат пари, когато крилата им са зашити, как могат те да събудят народа", каза Анчев.

Той отбеляза, че бюджетът трябва да бъде увеличен осезателно, защото не може хората на културата да живеят със заплата близка до минималната.

"В нашия сектор има много големи проблеми. Ние сме поставени на колене, ние сме изритани в ъгъла за пореден път. Радвам се, че имаше толкова голямо обединение от цялата страна на всички хора. Подчертавам, че протестът не е политически, той е продиктуван от някоя политическа партия, или от някакви политически искания. Това е негодуванието, което години наред се трупа в хората", заяви Анчев.


По думите му в момента е излъчена контактна група, която да започне преговори в Министерство на културата за това, как да бъде променена методиката и как да бъдат разпределени средствата, които ще бъдат отпуснати за култура.

Чуйте и анкетата на Елисавета Белеганска по темата:

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05