Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образът на Наполеон в едноименната книга представен макимално точно от историка д-р Александър Стоянов

Наполеон

В контекста на наскоро излезлият биографичен филм "Наполеон" е срещата с д-р Александър Стоянов, за да разкаже за книгата си "Наполеон" в предаването "Радиокафе".

Д-р Александър Стоянов е асистент към Института за исторически изследвания към БАН, защитил е докторат по история в град Лайден, Нидерландия.

Написването на книгата е съчетаване на личен интерес към личността на Наполеон Бонапарт, желанието на  издателството на пазара да има такава книга, както и в контекста на излизането на филма и дебата около него, споделя авторът

10 хиляди са научните изследвания написани за Наполеон. Реално погледнато, в историята само Хитлер и Иисус имат повече написани статии за тях, направи съпоставка той отбелязвайки сериозната работа върху написването на книга.

"Аз по-скоро се концентрирах върху използването на първични източници. Мемоари, заповеди, писма, памфлети – документи, които той е писал, които да съчетая с историографията, такава, каквато тя е налична през последните 20 години, да се използват само най-новите изследвания в познаването на Бонапар", отбеляза

За всякакви хора, които желаят да имат някакви лидерски качества и успехи, животът на Наполеон предлага един важен урок – да се научим да изграждаме успешен екип от хора около себе си, да не се страхуваме да допускаме в обкръжението си съветници, които могат да ни кажат кога грешим. Провалът на Наполеон идва от факта,че той се опитва да се отърве от хора, които могат да му кажат в кой момент допуска грешка и в крайна сметка се заобикаля с хора лишени от самоинициатива. Това ги прави тотално зависими от неговите решения и когато е нужно да проявят самоинициатива, за да закърпят пробойните там където той не може да смогне.Това просто не се случва и така се стига до разгрома на първата френска империя. 

"Направете си добър екип и оставете хората около вас да мислят и да действат", подчерта авторът.

Наполеон е войник, авантюрист, реформатор, законодател, защитник на либералните идеи на революцията.Той е абсолютен монарх и император, личност, променила завинаги световната история. Два века след смъртта му успехите му на пълководец си остават недостижими – губи само 7 от 60 сражения, а Наполеоновият кодекс с тои в основата на европейското гражданско право. Самият Наполеон се е превърнал в поп икона, герой на филми, книги, игри, песни и всякакъв друг вид изкуство.

Макар научните изследвания, посветени на личността му да са над 10 000, малко от тях могат да претендират за изчерпателност.

Д-р Александър Стоянов си оставя нелеката задача да систематизира цялатата зиинформация и даразкажеисторията нак корсиканеца. 

От детските му години в Корсика, през Революцията, Италианската кампания, Египет, през бляскавите триумфи при Аустерлиц и Йена-Ауерщед, до катастрофите при Лайпциг и Ватерло книгата изгражда един пъстър гоблен от събития и  факти. Не са пропуснати и ключовите фигури, оказали влияние върху живота и кариерата на Наполеон – приятели, семейство, врагове, любовници и предатели. Всичко това създава образа на един човек, извоювал си заслужено място сред най-великите пълководци и държавници в световната история.

Относно образът на Наполеон във филмовата екранизация на Ридли Скот, д-р Александър Стоянов сподели:

"В този филм не видях Хоаким Финикс да покаже колко добър актьор е, а той безспорно е един от най-добрите, според мен, филмът не беше направен така, че актьорската игра да блесне по някакъв начин и причината затова е,че Ридли скот се е опитал да вкара твърде много неща в твърде малко филм."

Чуйте още от разговора с него в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55