Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изправени ли сме пред нова индустриална революция?

Софтуерният експерт Светлин Желев пред Радио София

Снимка: Радио София

Впускаме се в света на технологиите със събеседника в предаването „Радиокафе“ Светлин Желев, за да разберем с какво изпращаме отминаващата 2023 и с какво ще посрещнем 2024 година.

"2023 беше година на изкуствения интелект. След пандемии, кризи и войни, които все още не са свършили", посочи той.

Според Светлин Желев, това което започна през тази година и ще продължи в следващата, би могло да се онагледи с три отделни пилона – парите, хардуерните възможности, данните и информацията.

“Просто тези три пилона като се обединят, то изкуственият интелект ще може да премине не само теста на Тюрин – да не познаваш, че говориш с робот, но дори и много други възможности“, твърди експертът.

"Мащабни хардуерни възможности - работи се с видеокарти, които са модифицирани, така че да могат да обработват всички тези данни, които имаме в интернет и сме предоставили на изкуствения интелект. В момента този изкуствен интелект го виждаме само като софтуер, но в следващите години ще се създават все повече хуманоидни роботи, които да изглеждат все повече като тези от “Терминатор“, каза Желев, посочвайки пример с голяма компания, разработваща така наречения „широк езиков модел“, в който си говориш с ChatGPT, най-популярен в момента. Тя разработва робот, който ще съчетава движения с възможности да заобикаля предмети.

Те танцуват, скачат, превъртат се, тези неща ще се съчетаят в един момент, поясни Желев, визирайки роботите, които ще създадат отделните компаниии. 

"Първата, която е създател и на Chat GPT, роботът на Тесла на Мъск, който управлява навигацията на автомобилите с възможност да заобикаля предмети, с добро взаимодействие с околната среда, да не се бута, да не наранява хора, всички тези възможности като се съберат, „Терминатор“ не изглежда чак толкова фантастичен филм", отбеляза експертът.

По думите му ще бъде сериозен проблем да се различава фейкът.

„Няма да има възможност да се различи един глас. Ако запишат дори само минута от нечий глас, ще могат да направят така, той да казва всичко, което те поискат, записано като текст“, поясни Светлин Желев (пример - видеото с президента Румен Радев, който ГДБОП свали от интернет).

На въпроса как ще бъде овладяно всичко това, Желев изтъкна, че ще се засили ролята на качествените медии, в които опитни журналисти ще преценяват кое е реално и кое не.

„Проблемът е, че ако в реална среда някой политик се изпусне и каже нещо, след това би могъл да отрече, казвайки, че това е дипфейк“, допълни още той.

По думите му, заради усъвършенстването на хардуера и софтуера, дипфейкът ще е все по-труден за откриване, а притеснително е бързото развитие на технологиите.

В тази връзка се очаква сферата на образованието да изостава, тъй като след време, знанията които поемаме днес в процеса на учене може да се окажат трудно приложими. Много професии ще се модифицират в следващите 10 години, разкри Светлин Желев, според който сме на прага на нова индустриална революция.

“Но да не сме супер апокалиптични, защото тя вероятно ще даде нещо добро като резултат – просто хората ще трябва да се преквалифицират, да се образоват, тъй като всяко следващо приложение или иновация, идва по-бързо от предишното“, каза още Светлин Желев. 

Още аспекти по темата, чуйте в разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложение за кандидат студенти "Уча в чужбина" ще стартира този уикенд в София

Университетското образование в чужбина е желана перспектива за все повече бъдещи студенти, но изборът на образователна дестинация става изключително важен за тях с оглед на перспективите за бъдеща реализация.  По последни данни  за 70.1% от студентите е по-важно придобитото образование в чужбина да е стойностно и да разширява перспективите за..

публикувано на 20.09.24 в 17:52

Превенция и безплатни прегледи срещу най-честите заболявания

От 21 септември 2024 г. всяка трета събота от месеца ще бъдат провеждани събития с вход свободен, с цел превенция и профилактика на най-често срещаните заболявания и здравословни проблеми у нас. Присъстващите ще имат възможност да се запишат за безплатни профилактични прегледи и да получат ваучери за безплатни изследвания. Лекари от УМБАЛ..

публикувано на 20.09.24 в 17:43

Фармацевтите са в готовност за протест

Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Промените предвиждат продажба на лекарствени продукти във вендинг машини. Какви са техните притеснения и какво решение предлагат? Маг.-фарм. Константин Качулев, председател на Национална аптечна браншова..

публикувано на 20.09.24 в 16:30

Търг за съвременно българско изкуство представя творби на млади и изявени майстори

Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.   Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева. "В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е..

публикувано на 20.09.24 в 15:15
Камала Харис и Доналд Тръмп

Дебатът Тръмп-Харис е все още горещ

Повече от седмица след края на дебата между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп, също и недоказаните твърдения за това как имигранти от Хаити се хранят с домашни любимци продължават да са тема на разговор. Стигна се дори и до бомбени заплахи и отменяне на събития въпреки, че официални лица неведнъж отрекоха подобни..

публикувано на 20.09.24 в 15:12
Искра Ангелова и Виктория Ценова

Искра Ангелова създаде школа за актьорско майсторство

Искра Ангелова е журналист и актриса, ангажиран гражданин по всякакви теми на нашето съвремие. Тя създаде своя школа за актьорско майсторство, но не само – това е място и за култура, комуникация и общуване с младите хора. Ангелова разказа какво я е вдъхновило да създаде тази школа и първите стъпки, към която тръгват от кастинг агенция и..

публикувано на 20.09.24 в 15:10
Клиника по урология на Военномедицинска академия

Медици от 7 държави на курс при уролозите от ВМА

Специалисти от седем държави се включиха в двудневен курс, организиран от Клиника по урология на Военномедицинска академия, ръководена от проф. д-р Илия Салтиров. В научно-практическата академия се включиха медици от България, Израел, Сърбия, Република Северна Македония, Словения, Румъния и Турция. Специално участие взеха и..

публикувано на 20.09.24 в 14:35