Над една четвърт от дърводобива в България е отвъд рамките на закона, сочи доклад на природозащитната организация Световен фонд за дива природа (WWF).
По оценки на специалисти нерегламентираната сеч генерира скрити приходи от над 100 млн. лева годишно. В допълнение към тези финансови загуби, горите не могат да изпълняват ефективно своите производствени, водоохранни и природозащитни функции. Така освен, че ощетява държавния бюджет и всички нас като данъкоплатци, незаконният дърводобив лишава дългосрочно цели райони от чист въздух и питейна вода.
"Първият доклад изготвихме през 2006 г., когато незаконният дърводобив беше около 40%. Забелязва се тенденция на намаляване, но делът остава висок", коментира пред БНР-Радио София Добромир Добринов, старши експерт по природозащитно законодателство във WWF.
По думите му сред най-засегнатите от незаконни действия е национален парк „Пирин“. Нарушенията не се правят само от социално слаби, а най-вече от фирми.
„Горското законодателството е такова, че количеството на добива не зависи от нуждите за определени цели – коментира Добринов. – Добиването е следствие от планирането за устойчиво ползване на горите. Сечите се определят от специална наредба. Неуважението към закона е на различни нива.“
Въпреки, че държавата полага усилия, експертът подчерта, че е крайно време обществото ни да се насочи към по-природощадящи методи за ползване на енергоносители.
В сравнение с 2018 г. вече се отчита близо 8% спад в употребата на дърва за огрев.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...