Язовир "Пчелина" е много предпочитан и за водни спортове. Разговаряме с Дамян Райчев, сертифициран инструктор по каяк, който ще посрещне първия ден от новата година именно там, карайки падълборд, който е негова страст от 5 години. Какво представлява това водно приключение, какви са емоциите, които предизвиква практикуването на водни спортове и кои са останалите подходящи за тях язовири, разказа той пред Радио София.
"Падълбордът представлява по-голяма сърф дъска, която се кара чрез гребло, което не е типичното каяк-гребло с две лопатки в двата му края. В единия край е с Т-образна дръжка, а в другия е с лопатка, кара се в изправено положение, а който се чувства по-несигурен, може да стартира на колене. Можете да карате и седнал, което пък дава много голяма свобода на позицията – не е задължително само в седнало положение както при каяка", посочи инструкторът.
Емоциите в близост до природата винаги са приятни, шумът на водата действа успокояващо и разтоварващо след работния ден. Именно хората, които "прегарят" от работа търсят такива емоции сред природата които да ги успокоят. Язовирите в близост до София са "Пчелина", "Огняново" и яз. "Душанци“, който е малко по-отдалечен от София, в близост до Копривщица, допълни още Дамян Райчев.
Той уточни: "На Панчарево не караме поради няколко причини – не е чист язовира, има много спортисти-гребци, които се занимават със своите занятия и не искаме да им пречим и да влизаме в конфликти, затова избираме места, където няма спортни бази и можем да спокойно да караме с клиенти и приятели."
Дамян Райчев се занимава с обучение на начинаещи любители на падълборд. Сред тях не липсват ентусиасти, които посещават и Гърция, за да се научат да карат в кристално чисти води.
За това какви са предизвикателствата свързани с обучението, както и за инициативите, които ще се проведат през идващата 2024 година, чуйте в интервюто на Ана Попова в звуковия файл.Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..