Относно това, че Австрия е вторият по големина инвеститор в България, той каза:
"Резултатите дават ясна картина, като се вижда влиянието на геополитическата среда. Виждаме, че въпреки някои елементи картината е много стабилна, като се има предвид съществуващата бизнес среда, което може да се тълкува по положителен начин. Тази анкета сега е дори още по-положителна в сравнение с анкетата от предходната година. Обикновено задаваме най-важните въпроси, които касаят пазара, както и регулаторната среда. Такива са: разходите за данъци, качеството и наличността на местни доставчици, като много интересен момент е поведението свързано с плащанията. Разбира се, разходите за труд продължават да бъдат много привлекателни", каза Купфер.
По думите му слабостите са в бюрокрацията, престъпността и корупцията, които до момента са били на първо място, но вече не е така. По отношение на еврото е била направена анкета какво смятат австрийските компании в България за това. Две трети от анкетираните го определят като положително, или по-скоро положително.
"По отношение на Шенген ще цитирам позицията на Австрийската икономическа камара, а именно, че това е важна първа стъпка. Залог за силна европейска икономика е консолидираният вътрешен пазар, тоест следва да има по-нататъшни разговори", сподели той.
При общата оценка на бизнес климата у нас през 2023 г. 23% от анкетираните мениджъри на австрийски компании (спрямо 19% за 2022 г.) отчитат подобрение, а 46% не виждат промяна. Значително по-нисък процент от тях посочват влошаване – 31% спрямо 45% през 2022 г. По отношение на очакванията за бизнес средата през 2024 г. се наблюдава по-изразен оптимизъм, като 19% предвиждат подобрение (при 12% миналата година), а 37% – влошаване (с 10 процентни пункта по-малко от предишното проучване). В същото време 43% не очакват съществени промени през годината.
При оценката на обществено-политическата рамка и институционална среда в България представителите на австрийските компании оценяват положително системата за мита и данъци у нас (81%), качеството на местните доставчици (66%), навременното плащане (62%) и разходите за труд (58%). В същото време съществено неодобрение събират бюрократичните пречки (80%), борбата с корупцията и престъпността (79%), липсата на работна ръка (73%), политическата нестабилност (72%) и липсата на предвидима икономическа политика (71%). Висок процент от мениджърите на австрийски компании (23%) очакват да увеличат своя персонал, 37% очакват ръст на оборотите, а 25% прогнозират увеличение на инвестициите.
Купфер коментира навлизането на изкуствен интелект в австрийските компании:
"За първа година в настоящата анкета зададохме такъв въпрос и само малко анкетирани, бих казал 35-40% казват, че ще се увеличи приложението и използването на изкуствения интелект. Интересното в този въпрос е респондентите, които не са отговорили. Една четвърт от анкетираните не са дали отговор. Според мен това може да означава, че има потенциал за подобрение."
Той отбеляза, че реално няма ограничения за използването на изкуствен интелект от компаниите, но това следва да се прави стъпка по стъпка. Според австрийските дружества недостигът на квалифицирана работна ръка е проблем, който е много вероятно да се реши чрез използването на изкуствен интелект.
"Като пазар България винаги ще представлява интерес за австрийските дружества, защото това е Европейският съюз и е част от големия европейски вътрешен пазар. Това е най-силният икономически пазар в света и виждаме също, че нараства покупателната способност в страната. Има силно търсене на качество, което разбира се е свързано и с по-висока цена, но българските дружества са готови да платят за това", посочи Купфер.
Според думите му България би могла да стане по-привлекателна за чуждестранните компании, когато бъдат преодолени слабостите, които той споменава. Дружествата имат нужда от бързи решения, както и от законодателна предвидимост.
"Тази година отново сме се насочили към машиностроене, металургия, обработка и добив на метали. Интересно е, че другата седмица в Австрия ще има голяма българска делегация, като темата ще е "микроелектроника". Ще посетим производители на чипове в Австрия", заяви Купфер.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..