Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ликийският път - история и живописни гледки по най-дългия пешеходен маршрут в Турция

Снимка: личен архив

Зорница Шепкова е приключенец и пътешественик. В предаването „Радиокафе“ тя сподели впечатленията си от Ликийския път в Турция или както е станал известен у нас - Турският Ком-Емине.

Маршрутът е дълъг 540 км и е сериозно предизвикателство за пешеходен туризъм в Турция.

„Ликийският път е маршрут в Южна Турция, по Средиземно море, който придобива популярност последните 20-25 години. Една ентусиастка – англичанка, през 1999 г. открива и започва да работи по този път. Тя е жена, която е живяла дълго време в Турция, в Истанбул. В един момент й се отварят очите и поглежда към по-малките местенца, извън големите градове. Открива колко интересни са те, хем откъм природа, хем откъм история“, каза Зорница Шепкова.

Благодарение на нейните усилия, маршрутът става популярен, а вече е и добре маркиран. Преди това, освен хората, които са живеели в близост, никой не е подозирал какво богатство има в околността, казва Шепкова.

„В момента има много хубава маркировка от табелки. Реално този път следва различни строежи и места, където са живели древните ликийци. Много места, на които са оставили част от културата и от знанията си, за щастие, са съхранени до днес“, сподели тя.

Пътят започва от Фетие или Синята лагуна. Прието е маршрутът да се изминава от Запад на Изток, а крайната точка е около Анталия, добави Зорница Шепкова.

„Това е най-дългият пешеходен маршрут в Турция и един от най-дългите в Европа. Пътят, сам по себе си, е едно чудо, защото е страшно живописен. Целият път минава покрай Средиземно море. Като вървиш, от едната страна гледаш морето, от другата страна се редуват най-различни гледки – гори, върхове, селца. Има дни, в които се изминава денивелация от 700-800 метра. Специфичното е, че всеки може да си определи с какво темпо да ходи“, казва пътешественичката.

Тя уточни, че пътят се изминава за около 22 дни. Условно маршрутът е разделен на три части. По думите й, е добре хората, които решат да изминат разстоянието да имат поне средна планинарска подготовка. Не се препоръчва маршрутът да се изминава през лятото, тъй като е много горещо. Най-добрият период за изминаване на Ликийския път е април-май или септември-октомври, съветва Зорница Шепкова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 13.02.25: Някой усети ли еднодневния пазарен "бойкот"?

В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37