Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо расте интересът към строителството с естествени материали?

И в България е имало традиции, предимствата обуславят все по-широко приложение

Снимка: Архив на арх. Веселин Веселинов

Четиридесет процента от парниковите газове идват от строителството, твърдят специалисти. Приказката за трите прасенца и стабилността на къщата вече трябва да има нов прочит, на базата на съвременните технологии и енергийната ефективност.

Така наречените съвременни тухли, за съжаление генерират множество вредни емисии при своето производство. Също така до голяма степен се губят техните качества, коментира пред БНР-Радио София арх. Веселин Веселинов, сертифициран дизайнер на пасивни сгради, практикувал в България и Германия, автор в „Климатека“. Глината може да регулира температура и влажност на въздуха, да създаде по-благоприятен микроклимат в помещенията, докато самата вече изпечена тухла е единствено добър топло- и шумоизолатор. Регулацията на микроклимата се губи след изпичане.

Той уточни, че естествени строителни материали са дърво, глина, слама, камък, тръстика, коноп, строителна вар бамбук, корк и много други.

Някои от старите технологии и материали днес се преоткриват от друга гледна точка.

„Дори немският стандарт за енергийна ефективност до преди няколко години отговаряше на енергийната ефективност, която има една стена отпреди 3500 години, направена от естествени материали от глина, слама, тръстика, от тяхната комбинация“, каза арх. Веселинов. И даде примери от древността до наши дни, от храмовете в джунглите до сгради в Дубай, които улавят ветровете за охлаждане.

В България - от Странджа до Балкана, от Възраждането и преди това, също могат да се посочат добри, традиционни практики с естествени строителни материали.


Специалистът изтъкна предимствата на такива материали:

  • Те регулират микроклимата в помещенията. Например глината абсорбира влажност, температура и според различния денонощен или годишен цикъл – отдава;
  • Отлични топлоизолатори са (например сламата);
  • Също така те са и дишащи, тоест чрез дифузия водните пари могат да излязат свободно от сградната конструкция - - сградата се предпазва също и от конденз, мухъл, плесени.;
  • Добър звукоизолатор;
  • Могат да намалят електромагнитните вълни и лъчения;
  • Естествени строителни материали са достъпни и евтини.

В Северна Европа има сгради до 90 метра височина, реализирани от дърво. В Близкия изток се строят глинени здания до 25 метра.

У нас през втората половина на ХХ век навлиза все по-масово изграждането на стоманобетонни конструкции и това все още има огромна инерция от тази тенденция, коментира арх. Веселинов.

Ограниченото приложение на строителството с естествени материали до голяма степен се дължи на неосведоменост и незнание – както на потребителите, така дори и на професионалисти – проектанти и изпълнители.

Въпреки всичко, у нас вече има стотици къщи, построени на тази база.
Интересът расте и това е обяснимо, допълни още дизайнерът.

Все пак е добре да се направи консултация със специалисти, защото такава сграда трябва да бъде съобразена с местоположение, климат, терен, организация, бюджетиране, подходяща технология, правилно комбиниране и т.н.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да..

публикувано на 12.07.24 в 12:21
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45