Четиридесет процента от парниковите газове идват от строителството, твърдят специалисти. Приказката за трите прасенца и стабилността на къщата вече трябва да има нов прочит, на базата на съвременните технологии и енергийната ефективност.
Така наречените съвременни тухли, за съжаление генерират множество вредни емисии при своето производство. Също така до голяма степен се губят техните качества, коментира пред БНР-Радио София арх. Веселин Веселинов, сертифициран дизайнер на пасивни сгради, практикувал в България и Германия, автор в „Климатека“. Глината може да регулира температура и влажност на въздуха, да създаде по-благоприятен микроклимат в помещенията, докато самата вече изпечена тухла е единствено добър топло- и шумоизолатор. Регулацията на микроклимата се губи след изпичане.
Той уточни, че естествени строителни материали са дърво, глина, слама, камък, тръстика, коноп, строителна вар бамбук, корк и много други.
Някои от старите технологии и материали днес се преоткриват от друга гледна точка.
„Дори немският стандарт за енергийна ефективност до преди няколко години отговаряше на енергийната ефективност, която има една стена отпреди 3500 години, направена от естествени материали от глина, слама, тръстика, от тяхната комбинация“, каза арх. Веселинов. И даде примери от древността до наши дни, от храмовете в джунглите до сгради в Дубай, които улавят ветровете за охлаждане.
В България - от Странджа до Балкана, от Възраждането и преди това, също могат да се посочат добри, традиционни практики с естествени строителни материали.
Специалистът изтъкна предимствата на такива материали:
В Северна Европа има сгради до 90 метра височина, реализирани от дърво. В Близкия изток се строят глинени здания до 25 метра.
У нас през втората половина на ХХ век навлиза все по-масово изграждането на стоманобетонни конструкции и това все още има огромна инерция от тази тенденция, коментира арх. Веселинов.
Ограниченото приложение на строителството с естествени материали до голяма степен се дължи на неосведоменост и незнание – както на потребителите, така дори и на професионалисти – проектанти и изпълнители.
Въпреки всичко, у нас вече има стотици къщи, построени на тази база.
Интересът расте и това е обяснимо, допълни още дизайнерът.
Все пак е добре да се направи консултация със специалисти, защото такава сграда трябва да бъде съобразена с местоположение, климат, терен, организация, бюджетиране, подходяща технология, правилно комбиниране и т.н.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
След повече година турне българските съкровища от изложбата "Владетелите на Европа" , представена в САЩ и Канада , се завърнаха в България и отново могат да бъдат видяни във витрините на Националния исторически музей (НИМ). В Чикаго живее огромна българска общност. В музея там работят и български експерти. Те предложили да бъде..
Чуйте целия разговор на Мартен Роберто и Свилен Ноев в звуковия файл .
Още едно красиво момиченце се появи на бял свят, след като родителите му бяха финансирани по Програмата на Столичната община за подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от инвитро процедури с донорски яйцеклетки. Виктория е с мерки 3,850 кг и 51 см и се роди в болница "Надежда" под грижите на д-р Тихомирова,..
Институцията на омбудсмана изпрати писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов и до изпълнителния директор на столичната топлофикация Петър Петров, в което настоява хилядите жители на София в жк. “Младост-1”, жк. “Студентски град“”, жк. “Дървеница”, кв. “Витоша” и кв. “Малинова долина” да получат компенсации..
Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Панчева - директор на 55. СУ "Петко Каравелов"..
През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..
През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..