Минералната баня в Княжево е заплашена от затриване. Общият устройствен план на София предвижда разширението на бул. "Цар Борис III" да обхване и сградата на някогашната баня.
Граждани от квартала обаче не могат да се примирят с процедурите.
"Княжево до преди много години е било пионер в много неща - случили са се за пръв път в цяла България. Там е и най-старата баня в София. Данните за нея са от преди 350 години – отбеляза пред БНР-Радио София Любо Стефанов от гражданско сдружение "Княжевецъ". – Проблемът е много, много сериозен. Не бива да се посяга място, което е отредено за балнеолечебница, сградата е ценна в чисто исторически план."
"Особено ни притеснява, че през 2009 година, когато в ОУП е заложено булевардът да бъде разширен, всъщност е сменена и функционалността на зоната. Тя вече става с високи показатели на застрояване, плътност, височина – коментира юристката Лили Чолакова – Това означава, че терените могат да се застрояват високо и плътно. И в последните години собственици на тези имоти започнаха да реализират сериозни инвестиционни намерения. Това би попречило на това, да запазим водата."
Под Княжево има няколко извора. Където е въпросното място е дренажната зона.
Според експерти хидрогеолози, при строителство с дълбока изкопна дейност, е твърде вероятно водата да си намери друг път и да изчезне завинаги. В София има такива примери.
Вече е планирана сграда с височина 26 метра на отстояние 8,5 метра от сондаж.
В близост вече има издигнат търговски център и още не е установено дали той е дал някакво отражение на качеството и дебита на минералната вода в района.
Освен това е предвиден завод за бутилиране.
Гражданите се надяват институциите да си свършат работата и водата да бъде опазена.
След запитване от страна на редактора Боян Бочев, БНР-Радио София е получило отговор-становища по поставени въпроси от:
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..