По думите й на фона на резултатите, които показват, че има сериозен проблем по отношение на домашното насилие, в крайна сметка ако можем да намерим нещо положително в тази много чувствителна тема е, че над 80% от българското общество посочват, че това е сериозен проблем.
"Аз съм убедена, че през годините тази чувствителност е била много по-малка като цяло сред обществото така, че ако има нещо положително това е, че има вече сериозна обществена чувствителност по отношение на темата", допълни тя.
13% от българското общество не приемат, че удрянето на шамар е домашно насилие. 15% от анкетираните не приемат, че психологическият тормоз, като обиди, псувни, контрол върху начина на обличане също е домашно насилие. 18% от българите са на мнение, че домашното насилие е заслужено, което също е тревожен факт.
"Когато говорим за толкова чувствителна тема, за мен и 2% и 3% от българското общество, които не приемат като форма на насилие това да удариш шамар е изключително притеснителен симптом. Другото, което е притеснително освен тези конкретни примери, които сме тествали е недоверието на българите по отношение на ролята на държавата в контекста на домашното насилие", отбеляза Славкова.
Неотдавна 35 граждански организации обединени в коалиция "Заедно срещу домашното насилие" призоваха властта да ускори прилагането на приетия миналата година Закон за защита от домашното насилие. В открито писмо те критикуваха бавното и неефективно прилагане на промените в закона. По темата се включи и Надежда Стойчева.
"Най-сериозното нещо, което аз виждам в това изследване е, че по-голямата част от хората не вярват в полицията и правосъдната система. Това е тъжно и това един общо взето упадък и деморализиране на държавата, което се случи в последните години заради бездействието по въпросите за насилие. Последното нещо, което виждам е това, че голяма част от хората - 67% смятат, че са необходими още законодателни промени и да се увеличи наказанието. Трябва да е ясно, че Законът за защита от домашно насилие е граждански закон. Той изобщо не касае наказания за насилника. Той касае само мерки за защита на жертвата", сподели тя.
По думите й в скоро време ще бъде приет координационен механизъм за взаимодействие на институциите, за да могат да вземат решения заедно с неправителствените организации. Министерският съвет трябва да подготви правилник за прилагане на закона, като по правилника ще има още работни групи, отбеляза, Стойчева, като той трябва да бъде приключен до края на март 2024 г. Тя каза, че до момента държавата не прави нищо за подхода към превенцията от домашно насилие.
"Първо трябва да се познават всички фактори и явления, които водят до това хората да упражняват насилие, или да бъдат жертви. Бъдещото поколение да бъде образовано и да променя лека-полека това. Да бъде образовано населението и това всичкото ще трябва да стане с някакво обединено усилие", отбеляза тя.
По въпроса за изготвянето на регистър за домашното насилие Стойчева посочи, че трябва да се изготви специална информационна система, която да бъде финансирана от държавата, като до нея да имат достъп съдии, прокурори и полицаи.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..