"Нашата дейност я развихме по много естествен начин на базата на нуждите, които срещахме на терен. Социалният формат обедини в доброволческа общност жени от 11 града. Заедно с тях организирахме 130 събития, които дадоха думата на близо 300 жени да споделят своите истории и да вдъхновяват в продължение на 4 години. В момента го спряхме за малко като доброволческа инициатива, но за сметка на това започнахме да организираме инициативата "Тя в Европа", сподели Марина Кисьова де Хеус.
Тя отбеляза, че отначало са започнали като екип от доброволци, но с течение на времето са започнали да работят по политики чрез изследователска дейност:
"Направихме едно социологическо проучване, публикувахме доклада "Гласовете на жените в България". В него имаше дълбочинни интервюта с жени от всичките шест региона в страната, за да разберем какви са проблемите на жените в нашата страна. Ние имаме много данни от ООН, от ЕС, обаче те не са специално за България. Резултатът от този доклад показа, че насилието е един от водещите проблеми. Благодарение на Истанбулската конвенция поне имаше повече внимание към този проблем и вече много по-лесно се говори и той повече се засяга в медиите."
Марина Кисьова де Хеус отбеляза, че темата за насилието е адресирана през застъпничеството на партньорски организации на фондацията. Фокусът през последните две години е насочен към участието на жените в политиката. Най-новата кампания на Фондация "Екатерина Каравелова" е паметникът на "Альоша" в Пловдив да бъде преплетен с фигурите на три българки, които са били репресирани по времето на комунизма.
"Яна Дункин е актриса от Пловдивския театър, но през 60-те години я изпращат в лагера в Скравена. След 1989 година тя е една от първите жени, които говорят за лагерите и е един от основните свидетели. Това, което се случва с нея е, че през 1994 година е убита по особено жесток начин. Предполага се, че причината за нейното убийство е това, че е свидетел", каза Марина Кисьова де Хеус.
Инициативата ще продължи под различни форми.
"За мен е важно не само да говорим за паметника, за неговото махане, или не, а за травмата, която е в обществото и която според мен има нужда от преработване. На първата дискусия, която ще организираме по тази тема ще поканим психолози. Може би трябва малко поне да излезем от чисто политическото говорене по тази тема", заяви Марина Кисьова де Хеус. Тя призова всеки, който би искал да участва в инициативата да се свърже с Фондация "Екатерина Каравелова".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..