Изкуствоведът Теодор Караколев за ролята на жените в родната архитектура:
"Българските жени-архитекти започват пробива си след Първата световна война. В България процентът им е в горната част, за разлика от други държави, където уж е равенство, но не съвсем.
Двете най-известни са Виктория Ангелова и Елена Варакаджиева. Съдбата им е свързана със семейна среда. Елена Варакаджиева е била фокусирана към индустриални сгради и хали - тези в Пловдив и Стара Загора, старата поща в Бургас.
Има случаи, в които не се е имало достатъчно доверие на Виктория Ангелова като печели анонимен конкурс - наградата се дава на втория, като се разбира, че тя е жена. Но тя проектира когато още няма 30 години сградата на Софийска градска библиотека, външният ѝ вид е същия, още не е изчистеният модернизъм на 30-те у нас.
Мария Сапарева проектира Министерството на финансите, много училища и жилищни сгради в София.
“Госпожо архитект” бе изложба на жените-архитекти, работели между двете войни. Опитахме се да обхванем всички, работили тогава. Нямаше точно определена цел - следвахме фактите. Едно от интересите неща, които излязоха, бе че няма "женска архитектура". Има лични подходи, няма разлики в стила, в уменията. Появявайки се, жените са на равна нога с мъжете.
След София в градската градина искахме да я покажем в сгради, част от изложбата. В Бургас я показахме в Морското казино, проектирано от Виктория Ангелова. После бяхме в читалище "Искра" в Казанлък, после в читалището в Широка Лъка, също проектирано от жена. В последните няколко седмици бяхме в старите хали в Стара Загора, използвани днес за художествена галерия."
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна