Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

6-о основно училище в София навърши 125 години

Най-младият диретор Адриан Николов пред Радио София

Снимка: Личен архив

Едно от най-старите софийски училища, 6-о основно училище "Граф Н.П. Игнатиев" - град София, навърши 125 години от своето създаване. Това бе поводът да гостува в предаването "Радиокафе" директорът Адриан Николов, който е един от най-младите ръководители заемащи тази позиция.  

"6-о училище стана моя съдба", твърди той.

Училището е създадено през 1899 година, през 1901 година се нарича III държавно трикласно софийско мъжко училище. През 1903 г. училището е преместено в зданието на братя Вазови, намиращо се на улица "Алабинска" № 43. На заседанието си от 14 януари 1904 г., по предложение на директора Г. Кертев, съветът решава училището да се именува на престолонаследника княз Борис Търновски, по случай 10-годишнинатата му, а за патронен празник е избрана датата 2 май. В началото на века в училището преподават утвърдени учители: Хр. Матев, П. Манов, И. Кузумов, Ст. Дринов, И. Гудев. Закипява музикална дейност, когато учител по музика става известният музиколог К. Рамаданов. Той основава хор и оркестър. В началото на 1912 г. в София започва строеж на осем училищни сгради и на мъжкото училище е предоставено място на ъгъла на улиците "Самоковска" и "Шести септември", в близост до Черната джамия.

Основният камък е положен през пролетта на 1912 г. и в основите на колоната, намираща се отляво на входа, е вграден паметен пергамент с датата на първата копка и имената с подписите на цар Фердинанд, Ив. Ев. Гешов-министър председател, Ст. Бобчев-министър на просветата, Баталов-кмет на града, и Ц. Сталийски-директор на училището. Сградата е завършена през 1915 г. и в нея се настанява преименуваното трикласно училище - III Софийска мъжка прогимназия.

"Училището е било средище на много културни дейци, дори до ден-днешен има значими личности за България, които са излезли от нашето училище и прославят името й извън рамките на страната. Важното за нас е, че продължаваме тази насока и приемственост", посочи директорът Адриан Николов.

Учебното заведение остава със статут "основно", защото ограничената материална база не позволява то да се разрасне.


То е "Малък оазис в центъра на София".

Самата архитектура на сградата, както и историческите експонати, които се пазят, го превръщат и в паметник на културата.

"Успешно кореспондираме освен с Министерство на образованието и с Министерство на културата", посочи още директорът. Към днешна дата в 6-о основно училище се обучават 609 ученици. С гордост носи името на своя патрон "Граф Игнатиев", каза Николов.

"Стараем се да ги възпитаваме да бъдат добри хора, да имат самосъзнанието, че те са българи и да бъдат горди със своята принадлежност. Радостни сме, че нашите деца са едни интелигентни, будни и търсещи млади хора, които се развиват в много и различни насоки - изкуствата, културата, спорта, който също е много широко застъпен, имаме и отличници от различни олимпиади. За нас е много важно да представим добрия пример и да изтъкваме доброто", подчерта той.

От друга страна, съвременният мениджър трябва да бъде широкоспектърен, да разбира освен от педагогика и психология и от много други неща. Да е визионер, да има ясна стратегия, да не е хаотичен, поясни Адриан Николов.

Любопитен факт за най младия директор на едно от най-старите софийски училища, каквото е 6-о основно е, че преди да заеме тази позиция, той завършва своето музикално образование със специалност "Пиано" в Пловдив.

"Музиката е мое призвание още от най-ранна детска възраст", споделя той. По думите му това му е дало творческа визия и насоки в това, което прави и да не се ограничава в строго определи стереотипи. Хоровите традиции в училището продължават и днес. 

"Работим по много проекти, чрез които разгръщаме таланта и творчеството на децата, предоставяме добра материална база и добра подготовка", увери той.

Чуйте още интересни аспекти в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57