Едно от най-старите софийски училища, 6-о основно училище "Граф Н.П. Игнатиев" - град София, навърши 125 години от своето създаване. Това бе поводът да гостува в предаването "Радиокафе" директорът Адриан Николов, който е един от най-младите ръководители заемащи тази позиция.
"6-о училище стана моя съдба", твърди той.
Училището е създадено през 1899 година, през 1901 година се нарича III държавно трикласно софийско мъжко училище. През 1903 г. училището е преместено в зданието на братя Вазови, намиращо се на улица "Алабинска" № 43. На заседанието си от 14 януари 1904 г., по предложение на директора Г. Кертев, съветът решава училището да се именува на престолонаследника княз Борис Търновски, по случай 10-годишнинатата му, а за патронен празник е избрана датата 2 май. В началото на века в училището преподават утвърдени учители: Хр. Матев, П. Манов, И. Кузумов, Ст. Дринов, И. Гудев. Закипява музикална дейност, когато учител по музика става известният музиколог К. Рамаданов. Той основава хор и оркестър. В началото на 1912 г. в София започва строеж на осем училищни сгради и на мъжкото училище е предоставено място на ъгъла на улиците "Самоковска" и "Шести септември", в близост до Черната джамия.
Основният камък е положен през пролетта на 1912 г. и в основите на колоната, намираща се отляво на входа, е вграден паметен пергамент с датата на първата копка и имената с подписите на цар Фердинанд, Ив. Ев. Гешов-министър председател, Ст. Бобчев-министър на просветата, Баталов-кмет на града, и Ц. Сталийски-директор на училището. Сградата е завършена през 1915 г. и в нея се настанява преименуваното трикласно училище - III Софийска мъжка прогимназия.
"Училището е било средище на много културни дейци, дори до ден-днешен има значими личности за България, които са излезли от нашето училище и прославят името й извън рамките на страната. Важното за нас е, че продължаваме тази насока и приемственост", посочи директорът Адриан Николов.
Учебното заведение остава със статут "основно", защото ограничената материална база не позволява то да се разрасне.
То е "Малък оазис в центъра на София".
Самата архитектура на сградата, както и историческите експонати, които се пазят, го превръщат и в паметник на културата.
"Успешно кореспондираме освен с Министерство на образованието и с Министерство на културата", посочи още директорът. Към днешна дата в 6-о основно училище се обучават 609 ученици. С гордост носи името на своя патрон "Граф Игнатиев", каза Николов.
"Стараем се да ги възпитаваме да бъдат добри хора, да имат самосъзнанието, че те са българи и да бъдат горди със своята принадлежност. Радостни сме, че нашите деца са едни интелигентни, будни и търсещи млади хора, които се развиват в много и различни насоки - изкуствата, културата, спорта, който също е много широко застъпен, имаме и отличници от различни олимпиади. За нас е много важно да представим добрия пример и да изтъкваме доброто", подчерта той.
От друга страна, съвременният мениджър трябва да бъде широкоспектърен, да разбира освен от педагогика и психология и от много други неща. Да е визионер, да има ясна стратегия, да не е хаотичен, поясни Адриан Николов.
Любопитен факт за най младия директор на едно от най-старите софийски училища, каквото е 6-о основно е, че преди да заеме тази позиция, той завършва своето музикално образование със специалност "Пиано" в Пловдив.
"Музиката е мое призвание още от най-ранна детска възраст", споделя той. По думите му това му е дало творческа визия и насоки в това, което прави и да не се ограничава в строго определи стереотипи. Хоровите традиции в училището продължават и днес.
"Работим по много проекти, чрез които разгръщаме таланта и творчеството на децата, предоставяме добра материална база и добра подготовка", увери той.
Чуйте още интересни аспекти в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..