Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Кoралов – член на УС на Българската асоциация на винените професионалисти:

Българското вино днес е по-хубаво от всякога

България взе активно участие на последните две големи винени изложения – Slow Wine в Болоня и Prowein в Дюселдорф

Снимка: БАВП

От средата на февруари до май е активният период на изложенията за вино в Европа. На две големи изложения – Slow Wine в Болоня и Prowein в Дюселдорф, България взе активно участие, каза пред Радио София Емил Кoралов – член на УС на Българската асоциация на винените професионалисти.

Той обясни, че изложението в Болоня се провежда едва за трета година и вече се е наложило като едно от важните в Европа. В него винопроизводителите, които участват имат отношение към опазване на природата и отдават значение на виното като култура и като автентично и безкомпромисно отражение на мястото на
произход.

„В него 99% от участниците са малки производители, най-много средни и това ги обединява. Тази година имахме за първи път сериозно българско участие. Бяхме заедно всички български изби, изписани като България и това много ни помогна за разпознаваемостта. Да ни познават навън - това е, от което сме далеч, но работим по въпроса“, каза Коралов.

Почти по същото време, България взима участие и на едно от най-големите винени изложения Prowein в Дюселдорф, което има 30-годишна история.

„България винаги е имала някакво участие, миналата година обаче, стигнахме дъното с едва две изби. Тази година, Министерството на земеделието и храните финансираха българския щанд и за пръв път България стоеше  осезаемо и много сериозно с доста голям щанд от близо 300 кв.м. Това че дълги години ни е нямало определено влияе, защото интересът към щанда не беше чак толкова голям, колкото би бил, ако ние бяхме редовни участници“, обясни Емил Кoралов.

Той отбеляза, че въпреки това, участието на България в подобни големи винени форуми е сериозна крачка за по-доброто й позициониране сред останалите големи производители на вино. По думите му, през последните години българското вино много се е развило.

„Има много производители. Те официално са към 300, реалните са около 120, но почти всички от тях правят изключителни вина. Все още преобладават червените, при белите не сме чак толкова напред, но и там нещата се развиват доста сериозно“, изтъкна Коралов.

Той уточни, че в момента се изготвя нов закон за виното, след приемането на който ще може да се помисли и направи по-добро райониране на страната.

„Абстрахирайки се, че виното все пак е алкохол, всичко останало свързано с виното е много голяма ценност за културата. Виното е културен и социален феномен. За това има смисъл да говорим за вино“, каза Емил Кoралов.

По думите му, допреди 4-5 години, според класацията на вината Топ 50, която Емил Коралов прави, е имало 30 наистина добри вина и 20 компромисни, а тази година българските вина на много високо ниво са били 80, от които е трябвало да се изключат 30.


Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16