Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Второто българско царство през погледа на проф. Овчаров

Проф. Николай Овчаров
Снимка: БГНЕС

Археологът проф. Николай Овчаров, известен със своите проучвания в Перперикон, Татул, Велико Търново, Мисионис, Урвич и Велики Преслав, създаде книгата "Великите владетели на Второто българско царство".  Изданието излиза на пазара на 15 март 2024 г., съобщават издателите от "Сиела". Проф. Овчаров е автор на десетки книги и стотици публикации на тема средновековна история и е преподавал в редица български и чужди университети. Кавалер е на орден "Св. св. Кирил и Методий" с огърлие за изключителни заслуги в областта на културата и е носител на най-високото отличие на Министерството на културата – "Златен век". През 2024 г. става почетен професор на Стопанска академия "Димитър А. Ценов".

Официалното представяне на книгата ще се състои на 20 март 2024 г. в Sofia Hotel Balkan, където книгата ще представи проф. д-р Пламен Павлов, информират още те.

Тя е допълнена с 93 страници с цветни снимки и карти и събира най-актуалната информация за царете Калоян, Иван Асен II, Константин Тих Асен, Теодор Светослав Тертер, Иван Александър и Иван Шишман, които със своите действия определят историята на Второто българско царство – от бързия му възход след освобождението от византийска власт до героичната съпротива срещу османското нашествие.

Той подчерта, че това не е книга писана за една или две години:

"В далечната 1999 година аз започнах първата част от тази бъдеща книга, която излезе сега. Това беше книгата за цар Калоян, която излезе през 2000 година, тя претърпя няколко издания на различни места с добавки, с нови неща вкарани, но по-късно аз започнах да работя с други личности от това време, царски личности от периода на Второто царство."  

По думите му 700-те страници на книгата обръщат внимание на шест български царе, но всички останали също имат своето място. Изданието е своего рода антология, която хвърля поглед на Второто българско царство от края на 12 до началото на 15 век.


"Освен, че вкарвам най-новите изследвания имам и погледа на археолог. Както вие знаете аз съм археолог и историк така, че всъщност вкарвам много нови археологически свидетелства излезли в хода на българската археология", заяви проф. Овчаров. Той подчерта, че археологията има по-различно място от други изследвания, което е от особена важност, защото на фона на изчерпването на класическите извори именно земята дава най-нови сведения. Според думите му някои надписи буквално променят историята.

"Книгата, която представям е за професионалисти, но и за обикновени читатели. Тя е изключително добре илюстрирана и е само с изображения от епохата. Никакви съвременни изображения не съдържа, а само изображения по стенописи, по фрески, миниатюри, печати, монети и т. н. от своята епоха. Съдържа над 200 илюстрации", посочи проф. Овчаров.

"Аз не съм много убеден, че нашите политици се вглеждат в миналото. Не беше далеч времето, в което един български министър-председател беше казал: "Стига с тази история, да гледаме в бъдещето", по отношение на нашата съседка Северна Македония. Почти веднага стана ясно, че всъщност историята е един от най-важните фактори в отношенията ни със Северна Македония. Без нея няма как да минем. В това се убедиха всички вече. Моята препоръка към българските политици е повече да четат история. Ако прочетат внимателно тази книга, която съм написал ще открият много възможности за решаване на съвременни проблеми", подчерта проф. Овчаров.

Той подчерта, че да се знае нашето славно минало не е само патриотична гордост, но е и аргумент в отстояването на българските интереси в съвремието.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10